اجرای شیوه جدید کشت گل محمدی در کشور

معاون تحقیقات کنترل و گواهی نهال مؤسسه ثبت و کنترل بذر گفت: تولید گل محمدی به شیوه جدید کشت بافت علاوه بر افزایش بهره وری، خطرات کشت سنتی را نیز کاهش می‌دهد.

به گزارش جلفابازار ، معاون تحقیقات کنترل و گواهی نهال مؤسسه ثبت و کنترل بذر در جریان  بازدید از نهال‌های کشت بافتی گل محمدی  در استان چهارمحال و بختیاری اظهارداشت: روش سنتی کشت گل محمدی  که با قلمه، پاجوش و تقسیم بوته تکثیر پیدا می‌کند، ظرفیت محدودی دارد و دارای معایبی است که نمی‌توان آن ها را نادیده گرفت  به عنوان مثال، این روش پتانسیل کشت در سطح انبوه را نداشته و جابه جایی پاجوش‌ها نه تنها درصد آفات را بالا می‌برد بلکه احتمال انتقال آلودگی را نیز فزایش می‌دهد.

کاوند خاطر نشان کرد : از اواسط قرن نوزدهم روشی تحت عنوان کشت بافت به وجود آمد که پر توانی، یکی از مهم‌ترین پتانسیل‌های آن است به عبارتی تک تک سلول‌های یک گیاه می‌توانند موجودی مانند خود را تکثیر کنند. وی ادامه داد: اجرای این راهکار برای کشت گل محمدی، بدون شک بهره وری را بالا برده و از خطرات کشت سنتی به مراتب می‌کاهد.

این مقام مسئول افزود: تولید نهال کشت بافتی گل محمدی در استان چهارمحال و بختیاری، برای نخستین بار در ایران اتفاق افتاده و دریچه ی جدیدی را به روی گلستان کاران گشوده است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.