افتضاح عربستان در یمن، آمریکا را مجبور به حرکتی نمایشی کرد

به گزارش جلفابازار به نقل از نشریه اینترنشنال بیزنس تایمز روز شنبه در این خصوص گزارش داد: این تصمیم آمریکا در بحبوحه انتقادهای گسترده به فروش بمب های خوشه ای به عربستان اتخاذ شده است.
سازمان دیده بان حقوق بشر پیشتر در ماه جاری با اعلام این که، عربستان از بمب های خوشه ای ساخت آمریکا علیه غیرنظامیان در یمن استفاده کرده است، از واشنگتن خواست تولید و عرضه این نوع سلاح را متوقف کند.
این سازمان همچنین از عربستان درخواست کرد از بمب های خوشه ای در حملات خود استفاده نکند.
در همین حال، یک مقام ارشد آمریکایی که نامی از وی برده نشده، در توضیح چرایی توقف تحویل محموله های خوشه ای به عربستان گفت که این نوع سلاح در مناطقی که گفته شده غیرنظامیان ساکن آن بوده اند، مورد استفاده قرار گرفته است.
براساس اعلام دیده بان حقوق بشر، بمب های خوشه ای به سرعت غیرنظامیان را در جریان درگیری ها هدف تهدید قرار می دهد. حتی این نوع سلاح پس از پایان درگیری ها نیز تاثیر خود را برجا می گذارد، به نحوی که باقی مانده مهمات منفجر نشده به مین های زمینی بدل می شود.
سازمان عفو بین الملل نیز چندی پیش اعلام کرد به مدارکی دست یافته دال بر اینکه بمب های خوشه ای ساخت آمریکا، انگلیس و برزیل در جریان حملات هوایی ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان در یمن مورد استفاده قرار گرفته است.
این سازمان با اشاره به اینکه دست دولت انگلیس به خون مردم یمن آلوده است، از دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس خواست انتقال سلاح از لندن برای ائتلاف سعودی را که در نهایت برای قتل عام کشاورزان یمنی و خانواده های بی گناه آنها به کار گرفته می شود، متوقف کند.
به موجب کنوانسیون بین المللی مهمات خوشه ای مصوب سال ۲۰۰۸، همه نوع تولید، انتقال و ذخیره این نوع سلاح ممنوع اعلام شده است

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.