Zarif:

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif, ABD’nin bankalara İran ile yapacakları ticarette ceza uygulanmayacağını anlatmak için bazı adımlar attığını fakat bu konuda ABD’nin daha fazla adım atması gerektiğini vurguladı.
[Zarif: ABD daha fazla adım atmalı]

Finlandiya’nın Başkenti Helsinki’de Dışişleri Bakanı Timo Suini ile görüştükten sonra ortak basın toplantısında açıklamada bulunan Zarif, İran ile ticaret yapmak için ülkeleri meyilli olduklarını ve Güney Kore ve Japonya gibi ve bir çok Avrupa ülkesinin İran ile bir çok anlaşmalar imzaladıklarını belirtti.

Bazı Avrupa Bankalarının hala İran ile ticaret konusunda kaygılı olduklarını ifade eden Zarif, ABD’nin bu konuda garanti vermesi hususunda adımlar atması gerektiğini ifade etti.

Fin’li yetkililerle ekonomik konuların çeşitli alanlarının yanı sıra İnsan Hakları ve Avrupa’da İslamofobi’den kaynaklanan sorunları da inceleneceğini ifade etti.

Fin’li meslektaşı ile müzakerelerinin olumlu geçtiğini ifade eden Zarif, kensisini Tahran’a davet etti.

Zarif, beraberindeki ekonomik heyetin düzeyi ve İran ve Finlandiya Karma Ekonomik Komisyonu’nun toplanlanmasına işaretle, iki ülke ilişkilerinin geleceğini ümit verici olarak niteledi.

Görüşmede Finlandiya Dışişleri Bakanı da, Zarif’e Helsinki’deki konuşmasından dolayı memnuniyetini dile getirerek, İranlı iktisadi heyetin bu ülkeye gelmesinden dolayı mutlu olduğunu belirtti, iki ülkenin muhtelif alanlarda ilişkilerinin geliştirilmesini temenni etti

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.