تبخیر آب‌های آزاد در شمال

یک مقام مسئول در وزارت نیرو با اعلام کاهش آبدهی رودخانه‌ها در شمال کشور گفت: علاوه بر این، در ایستگاه گرگان نیز با تبخیر از سطح آب‌های آزاد مواجه هستیم.

به گزارش  جلفابازار علی نظری با اعلام اینکه میزان بارندگی‌های استان گلستان از مهرماه سال گذشته تا پایان اردیبهشت نسبت به درازمدت افزایش ۲۷ درصدی و در مقایسه با دوره شاخص درازمدت ۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد، از کاهش ۱۳۳ میلیون مترمکعبی ذخیره آب‌خوان‌های استان گلستان خبر داد.

این مقام مسئول در وزارت نیرو با تاکید بر اینکه جریان رودخانه‌ها از مهرماه سال گذشته تا ماه جاری نسبت به دوره شاخص در حوزه قره‌سو ۴۱ درصد کاهش و در حوزه گرگان‌رود ۱۶ درصد کاهش داشته است گفت: تبخیر از سطح آزاد آب در ایستگاه گرگان از مهرماه سال گذشته تا ماه جاری نسبت به دوره شاخص ۹ درصد افزایش و در شرق استان در ایستگاه تمر حدود ۳۸ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: همچنین ذخیره آب‌خوان‌های کم‌عمق استان در اردیبهشت ماه سال جاری در مقایسه با اردیبهشت ماه سال گذشته ۸۲ میلیون مترمکعب افزایش و در مقایسه با متوسط ۲۴ سال گذشته ۱۳۳ میلیون مترمکعب کاهش نشان می‌دهد.

نظری بیان داشت: ذخیره آبخوان‌های عمیق استان در اردیبهشت ماه سال جاری در مقایسه با اردیبهشت ماه سال گذشته ۲۴ میلیون مترمکعب افزایش و در مقایسه با متوسط ۱۴ سال گذشته  ۱۷ میلیون مترمکعب کاهش نشان می‌دهد. بر اساس گزارش ایستگاه‌های هیدرومتری، رودخانه‌های استان همچنان با کاهش آبدهی روبرو هستند که نشانگر این موضوع است که صرفه‌جویی منابع آبی همچنان باید در دستور کار قرار گیرد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.