Zarif:
Letonya’da yapıcı siyasi görüşmeler yapılmıştır

Zarif:

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif, İran ve Letonya arasında yapıcı görüşmeler gerçekleştirildiği ve bölgesel krizlerle Avrupa’da radikalizm konularını incelediklerini söyledi.

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics ile Riga’da görüştükten sonra ortak basın toplantısında konuşan Zarif, ikili ilişkilerin ekonomik, bankacılık, teknolojik ve kültürel alanlardaki ilişkiler taraflar arasında konuşulan konulardandı.

۲۰۱۴ yılında Letonya Dışişleri Bakanının İran’ı ziyaret ettiğini ifade eden Zarif, 95 yıl sonra Riga’yı ziyaret eden ilk İran Dışişleri Bakanı olduğunu ifade etti.

Letonya ziyaretinin taraflar arasında yeni ilişkilerin başlangıcı olduğunu ifade eden Zarif, nükleer anlaşma sonrası İran-Avrupa yasal olmayan engellerin kalktığını ve ambargoların kalkmasıyla ileriye dönük hareketin önünün açıldığını söyledi.

Zarif, Ortadoğu bölgesindeki krizin çözümüyle ilgili olarak, ‘’Krizlerin ister Yemeni ister Suriye veya bölgenin her hangi bir yerinde askeri çözüm yolu yoktur, bizim IŞİD ile mücadele iöin askeri araçlara gereksinim duymaktayız fakar krizlerin çözümü için sadece siyasi çözüm yolları olmalı’’ dedi.

Suriye kriziyle ilgili kişilerin zafer kazanma fikirlerinden vazgeçmeleri gereğini vurgulayan Zarif, ‘’Biz tüm taraflardan siyasi çözüm yol ile ilgili düşünmelerini istiyoruz. Bu çözüm yolu bölgede farklı bir gelecek yaratacaktır ve bu gelecekte terörizm ve radikalizmi desteklemenin yeri yoktur’’ dedi.

Zarif, ABD’nin bankaların İran ile irtibat kurmaları için daha çok adım atması gerektiğini ve ABD tarafından bankalara garanti verilmesi gereğini vurguladı.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.