Ruhani:
Tahran-Erivan ilişkilerinin geliştirilmesini her iki millet de istiyor

Ruhani:

Ermenistan Dışişleri Bakanı ile görüşen Cumhurbaşkanımız Hasan Ruhani, Tahran-Erivan ilişkilerinin güçlendirilmesinin iki milletin iradesi olduğunu ve Ermenistan’a teknik ve mühendislik hizmetleri sunmaya hazır olduklarını belirtti.

Görüşmede ekonomi, kültürel, ticaret, enerji, transit, taşımacılık, tarım ve turizm alanlarında iki ülke iş birliğine ve dostane ilişkilerine işaret eden Ruhani “Bugün yaptırımlardan sonraki şartlarda iki ülke arasında ticaret ve ekonomi ilişkilerin geliştirilmesi için çok iyi bir fırsat oluştu. Bu fırsatı kullanarak tüm alanlarda ikili iş birliği düzeyini arttırmalıyız. Ürün transiti ve taşımacılığı alanında İran ve Ermenistan iş birliğinin geliştirilmesi doğrultusunda bugün şartlar uygun. Biz Ermenistan üzerinden Karadeniz’i Fars Körfezi’ne bağlayabiliriz.”dedi.

Ermenistan’ın her zaman İslam Cumhuriyetinin dostu olduğuna işaret eden Ruhani “Tahran-Erivan ilişkilerinin geliştirilmesi, iki milletin de iradesidir. İki ülke yetkilileri bu doğrultuda çabalamalı.” dedi.

Bölgesel ve uluslar arası konularda Tahran ve Erivan’ın ortak tutumu ve iş birliğine değinen Ruhani şöyle konuştu: “İslam Cumhuriyeti daima bölgede güvenliğin ve istikrarın sağlanmasını ve bölgesel sorunların barışçıl çözümlenmesini istiyor ve bu yolda bölge ülkelerine her türlü yardıma hazırdır. Bugün bölgenin elverişsiz şartlarında dostlukları ve iş birlikleri arttırarak terör eylemlerin yapılması için küçük sorunların yeni bahanelere dönüşmesine izin vermemeliyiz.”

Görüşmede Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan da Ruhani ile görüşmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Erivan’ın her zaman Tahran ile çok yönlü ilişkilerin geliştirilmesini istediğini belirtti.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.