عبدالرضا رحمانی :
نظام بودجه ریزی کشور متناسب با اقتصاد مقاومتی باشد

عبدالرضا رحمانی :

به گزارش جلفابازار به نقل از  عبدالرضا رحمانی فضلی شامگاه دوشنبه در نشست اعضای قرارگاه اقتصاد مقاومتی آذربایجان شرقی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی موضوعی لازم و علمی است که هر فرد عاقلی ضرورت آن را احساس می کند، گفت: برای اینکه روی پای خود بایستیم و به لحاظ اقتصادی مستقل باشیم باید در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی تلاش کنیم .
وی تبدیل اقتصاد مقاومتی به باور عمومی جامعه را ضروری دانست و افزود: کشور ما به جهت دارا بودن منابع مختلف باید اقتصاد مقاومتی را به سرمنزل مقصود برساند .
وزیر کشور اظهار کرد: نباید برداشت ما از اقتصاد مقاومتی منجر به اجرای پروژه شود، بلکه مهم رسیدن به باور و انگیزه انجام ان است .
وی ادامه داد : با تحقق اقتصاد مقاومتی به خودی خود افزایش درآمد ، اشتغال و اصلاح الگوی مصرف حاصل می شود.
رحمانی فضلی با یاداوری اینکه در دوران دفاع مقدس هم به این موضوع پرداخته شد ، گفت: ولی هرگز به صورت ساختاری ماندگاری آن اتفاق نیفتاد .
وی بر کاهش بروکراسی و ایجاد سهولت و روان سازی کارها تاکید کرد و گفت: تمرکز اختیارها از آسیب های اقتصاد مقاومتی است .
وزیر کشور با بیان اینکه در استان ها باید نظام بروکراسی کاهش یابد ، خاطرنشان کرد: تنها ۱۵ درصد امور نیازمند تصمیم گیری در سطح ملی است .
وی با بیان اینکه سرعت پیشرفت فناوری در دنیا ساختارها را نیز تغییر داده است ، گفت: افزایش سرعت تغییرات موجب افزایش مطالبات می شود .
رحمانی فضلی با اشاره به اینکه سرعت تغییرات یکسال برابر با ۲۰ سال گذشته است ، اظهارکرد: به عنوان کشور انقلابی اگر نتوانیم به این تغییرات برسیم توان رقابت با دنیا را نخواهیم داشت .
وی تاکید : ما تنها نباید خود را متمرکز به بازار قالی و میوه کنیم زیرا دست یابی به سایر بازار قدرت و ارزش فزوده ما را افزایش می دهد .
وزیر کشور با بیان اینکه محصولات کشاوزی ما قدرت رقابت ندارند، گفت: باید به گونه ای کار کنیم که مطالبات مردم و تغییرات را پاسخ داده و قدرت رقابت را بالا ببریم.
وی بزرگ ترین مطالبه جامعه را مطالبه انقلاب دانست و افزود: همه باید بر آن پافشاری و برای تحقق آن تلاش کنیم.
وی اضافه کرد: مردم عنصر اصلی اقتصاد مقاومتی هستند و هیچ اقتصاد مقاومتی بدون مردم معنا ندارد، لذا دولت ها باید موانع را رفع کنند و برای اقتصاد مقاومتی زمینه را هموار کنند.
رحمانی فضلی با بیان اینکه حرکت در راستای اقتصاد مقاومتی کند است، تاکید کرد: باید روش ها و شیوه ها را به مرور تغییر دهیم، زیرا مهم این است که نظام پای کار آمده و پرچم قضیه را رهبری به دست گرفته اند.
وی ادامه داد: مجلس هم برای اجرای اقتصاد مقاومتی قانون را تصویب کرده است، لذا همه قوا و مسئولان باید برای اجرای آن پای کار بیایند.
وی یادآور شد: موضوع درون زا بودن اقتصاد از ابتدای انقلاب مطرح بود، ولی رهبر معظم انقلاب مانیفست اقتصاد مقاومتی را تبیین کردند که به طور حتم باید درون زا بوده و برون نگر باشد.
وزیر کشور با اشاره به اینکه برون نگر بودن مترادف با عدم واردات نبوده و فقط صادرات محض نیست، گفت: ما می توانیم فناوری، مدیریت و کالاهای سرمایه ای را وارد کنیم و در کنار آن به امر صادرات نیز اهتمام کنیم.
وی اظهار کرد: اگر می خواهیم تولید خوبی داشته باشیم، باید بازارهای منطقه را حفظ کنیم، زیرا که بازارهای منطقه ظرفیت بزرگی برای صادرات کالاهای تولید داخل است.
وی افزود: در حکومت دینی، رضایت مندی و مشارکت مردم شرط است، بنابراین به مردمی نیاز داریم که راضی بوده و همراه نظام باشند و در کارها مشارکت کنند.
رحمانی فضلی، نخستین خواسته مردم را عدالت دانست و اضافه کرد: اکنون ما مشکل عدالت توزیع منطقه ای، عدم رعایت عدالت در توزیع منابع و جمعیت را داریم، لذا عدالت محوری مساله ای است که باید مدنظر داشته باشیم.
وی ادامه داد: اگر عدالت محوری رعایت نشود، منجر به مهاجرت و حاشیه نشینی می شود که حاشیه نشینی نیز تبعاتی مانند بزه کاری را به دنبال دارد.
وی تشریح کرد: باید در جاهایی سرمایه گذاری کنیم که دانش و فناوری جهانی را به همراه داشته باشد ؛ الحمدالله ما امروز به سخت ترین و پیچیده ترین فناوری ها دسترسی داریم ولی باید بسترها را فراهم کنیم.
وزیر کشور با اشاره به افزایش بهره وری در تولید گفت: باید زمان را کوتاه کرده و کیفیت را افزایش دهیم تا قدرت رقابت با محصولات خارجی را داشته باشیم.
وی همچنین با تاکید بر ضرورت رعایت الگوی مصرف، افزود: آذربایجان شرقی مدیران خوب، موقعیت جغرافیایی ممتاز و فرهنگ و تاریخ خوبی دارد که با اتکا به آن باید موانع اقتصادی را رفع کنیم.
وی با بیان اینکه باید مجوز سرمایه گذاری زودتر از یک ماه صادر شود و سرمایه گذار نباید معطل شود، خطاب به مدیران حاضر در نشست تاکید کرد: نخست مجوز را آماده کنید، بعد به دنبال سرمایه گذار بروید.
رحمانی فضلی گفت: ائمه جمعه نقش موثری در ترویج اقتصاد مقاومتی و دعوت مردم به آن دارند.
در این نشست کتاب ‘فرصت های شغلی آذربایجان شرقی’ رونمایی و از فعالان برگزاری انتخابات مجالس خبرگان و شورای اسلامی در استان تجلیل شد.
نشست یکروزه قرارگاه اقتصاد مقاومتی آذربایجان شرقی با هدف بررسی راهکارهای تحقق برنامه های اقتصاد مقاومتی به عنوان اولویت دولت تدبیر و امید با حضور وزیر کشور و مسئولان دولتی در تالار پتروشیمی تبریز برگزار شد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.