مدیریت مصرف جایگزین انتقال آب به سمنان شود

انتقال آب خزر به سمنان موضوعی است که طی چند سال اخیر مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفته و برای این مساله انتقاد‌های متفاوتی عنوان می‌شود تا جایی که به گفته یکی از کاشناسان حوزه آب مدیریت مصرف باید جایگزین انتقال آب شود.

 

به گزارش جلفابازار داریوش مختاری ، با بیان این‌که انتقال آب خزر به سمنان حدود ۸۵۰ میلیارد تومان هزینه دارد، گفت: با توجه به جمعیت ۱۱۰ هزار نفری سمنان به‌طور میانگین ۲۰۰ لیتر در روز برای هر نفر مصرف آب صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: برای تامین آب سمنان دو راهکار انتقال آب و مدیریت مصرف باقی می‌ماند که با توجه به هزینه گزاف انتقال آب و قطع بیش از ۱۰۰ هکتار درخت بهتر است که گزینه انتقال آب حذف شود.

این کارشناس حوزه آب بهترین راهکار برای تامین آب سمنان را کاهش مصرف ۲۰۰ لیتر به ۱۰۰ لیتر آب برای هر نفر در روز دانست و افزود: می‌توان با اجرایی کردن پروژه‌هایی همچون فرهنگ‌سازی، آموزش و اطلاع‌رسانی که تنها ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه به دولت تامین می‌کند این موضوع را سامان بخشید.

مختاری با بیان این‌که در حال حاضر ظرف اعتباری دولت برای پرداخت هزینه‌های انتقال آب خالی است، اظهار کرد: دولت توانایی تامین هزینه‌های انتقال آب خزر به سمنان را ندارد و به نظر می‌رسد که این کار تنها از روی ناچاری و شتاب‌زدگی باشد.

وی ادامه داد: با توجه به شتاب‌زدگی در این امر قطعا این طرح در وسط راه متوقف خواهد شد و بی‌شک آسیب‌های محیط زیستی جبران‌ناپذیری نیز وارد می‌شود.

این کارشناس حوزه آب تصریح کرد: پروژه‌های مدیریت مصرف معمولا روی کاغذ می‌ماند و پروژه‌های سازه‌ای در دستور کار دولت قرار می‌گیرد که در نهایت شاهد پروژه‌های نیمه‌تمام بسیاری هستیم.

مختاری با بیان این که فرهنگ‌سازی در ذهن افراد ساکن می‌شود، گفت: تاکنون تاوان عدم صرفه‌جویی مردم را آب‌خوان‌ها داده‌اند، اما اکنون دیگر آب‌خوانی باقی  نمانده و قطعا خسارات بدتری به کشور تحمیل خواهد شد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.