Ensari:
İran ve Arabistan arasında bir müzakere söz konusu değil

Ensari:

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabiri Ensari, Tahran-Riyad müzakereleri konusundaki söylemleri yalanlayarak, iki ülke arasında bir müzakerenin söz konusu olmadığını belirtti.

Yerli ve yabancı basın mensuplarına açıklamalarda bulunan ve Suudi Arabistan ile gayri resmi müzakerelerle ilgili soruyu yanıtlayan Ensari “Uluslar arası toplantıda ve düşünce oturumlarında İran’ın bazı vatandaşları veya düşünce çevrelerinin Arabistan ile müzakereleri mümkün olabilir. Biz Arabistan ile ilişkileri kesmedik aksine İran ile ilişkilerini kesen Arabistan’dı. İki ülke vatandaşlarının ilişkileri yasak değil. İki ülke arasında resmi müzakerelerin olması söz konusu değil.”dedi.

Arap Parlamentosu’nun İran’ın üçlü adalarının mülkiyeti konusundaki son iddialarıyla ilgili bir soru üzerinde Ensari şunları söyledi: “İslam Cumhuriyetinin tutumu bu konuda sabittir. Üçlü adalar İran’a aittir ve İran topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu olayda gürültüler ve medya manşetleri etkili olmayacak.”

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.