سرمایه گذاران هلندی متقاضی تولید زعفران در مرند

به گزارش جلفابازار ، تقی کرمی روز سه شنبه در دیدار با این هیات خارجی پنج نفری از کشور هلند افزود: در حال حاضر در این شهرستان ۱۱۵ هکتار از اراضی کشاورزی به کشت زعفران اختصاص یافته است که طبق برنامه تدوین شده این مقدار در سال ۱۳۹۹ شمسی به ۳۰۰ هکتار افزایش می یابد.
کرمی اظهار کرد: در سال گذشته شهرستان مرند با تولید ۴۰۰ کیلوگرم زعفران توسط ۱۹۸ کشاورز زعفران کار، به عنوان قطب تولید این محصول در شمال غرب کشور شناخته شد.
فرماندار شهرستان ویژه مرند گفت: این شهرستان در زمینه خرید پیازچه زعفران از کشور هلند، واگذاری اراضی کشت زعفران و صادرات آن به نام شهرستان مرند و فرآوری تحت لیسانس کشور هلند آماده همکاری است.
رئیس هیات پنج نفری سرمایه گذاران کشور هلند گفت: سفر این هیات به مرند با هدف افزایش همکاری در خصوص کشت محصولات با مصرف آب کم همچون زعفران و گل محمدی است.
روبرت وندر تانگ/ Robert vander tang/ افزود: با توجه به تحقیق های انجام شده و مشاهده کیفیت بالای زعفران در مزار ع مرند، این کشور آماده همکاری در زمینه افزایش کشت زعفران در این شهرستان است.
وی به وجود تکنولوژی روز دنیا در کشور هلند در خصوص کشت زعفران اشاره کرد و گفت: در صورت تحقق این همکاری می توان شاهد افزایش سه برابری کشت این محصول در اشهرستان مرند بود.
وی به کشت سنتی زعفران در مرند اشاره کرد و گفت: پرورش پیازچه زعفران در مرند به روش سنتی هفت سال طول می کشد اما با اجرای روش پرورش صنعتی در این شهرستان می توان پیازچه زعفران را در مدت زمان کمتر از یک سال پرورش داد و شاهد افزایش تولید این محصول گران قیمت در مرند بود.
وی گفت: تولید این محصول در هلند با توجه به بارندگی مداوم با مشکل مواجه است اما زعفران هلند در طول سال به ۲۳ کشور جهان صادر می شود.
این هیات طی بازدید از مزارع کشت زعفران در شهر بناب مرند و پرورش گل محمدی، این محصولات را در سطح بالای کیفی ارزیابی کردند و مشارکت بیشتر دو کشور در بحث تبادل اطلاعات در زمینه کشاورزی را خواستار شدند.
مرند با حدود ۲۴۰ هزار نفر جمعیت در ۷۱ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی قرار دارد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.