ریزگرد مهمان نامبارک آخر هفته آذربایجان شرقی که موجب شد نفس تبریز بند آمد

هجوم ریزگردها به آذربایجان شرقی موجب ناسالم شدن هوای بسیاری از شهرهای این استان بویژه کلانشهر تبریز شده است.

به گزارش جلفابازار ، روزهای میانی خرداد امسال برای مردم آذربایجان شرقی با حضور مهمان ناخوانده ای همراه شده که اکنون چند سالی است بدون دعوت بر آسمان استان ظاهر می شود و نفس شهرها و شهروندان را بند می آورد.

ریزگردها امسال نیز مانند چند سال گذشته با نزدیک شدن به فصل تابستان حضور پررنگ و ثابتی در نقشه های جوی استان دارند و بعد از وارونگی های پیاپی جوی یا همان تثبیت وضعیت هوا در فصل سرد سال، تابستان نیز آمدن خود را با جولان ریزگردها در آسمان شهرهایی چون تبریز خبر می دهد.

وضعیت هوای تبریز در حالت ناسالم

در این میان رییس اداره نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی  از حاکمیت ریزگردها بر آسمان استان بویژه در تبریز خبر داد و افزود: از چند روز گذشته شاهد افزایش غلظت ذرات معلق در هوای آذربایجان شرقی هستیم و این وضعیت در حال حاضر نیز تداوم دارد.

شاهین رحیم اوغلی در ادامه خاطر نشان کرد: در حال حاضر شاخص ریزگردها در تبریز ۱۳۶ است که میزان بالایی بوده و این میزان غلظت، وضعیت هوا را برای گروه های حساس در شرایط ناسالم قرار داده است.

رییس اداره نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در خصوص زمان تداوم این وضعیت و اقدامات  و تصمیمات اتخاذ شده در این شرایط نیز گفت: ساعت ۱۱ امروز کارگروه بحران استان تشکیل و در خصوص اقدامات مقتضی پس از دریافت اطلاعات از دستگاه های ذیربط تصمیم گیری خواهد شد.

پیش بینی سه روزه وضعیت جوی آذربایجان شرقی حاکی از تداوم حضور ریزگردهاست

بر اساس نقشه های جوی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی در حال حاضر غبار بر آسمان تمام شهرستان های استان حاکم است و طبق پیش بینی های این اداره کل غبار و ریزگردها تا سه روز آینده یعنی دست کم تا پایان هفته جاری، مهمان آذربایجان شرقی خواهند بود.

در این میان تبریز در ۲۴ ساعت گذشته در گرمترین ساعات دمای ۲۹ درجه ای و در خنک ترین زمان ها دمای ۱۴ درجه ای را تجربه کرده و حضور ریزگردها و غبار در آسمان ان کلانشهر، دید افقی را به دو هزار متر رسانده و علاوه بر آین رطوبت ۳۸ درصدی هوا نیز دست به دست هم داده اند تا شهروندان تبریزی هوایی کاملاً ناسالم را در ۱۸ خرداد ۹۵ تجربه کنند.

در همین مدت شهرستان میانه با ۳۲ درجه دما گرمترین شهر آذربایجان شرقی بوده و مردم شهرستان ورزقان نیز با هفت درجه دما، خنک ترین هوا را در بین شهرستان های استان طی ۲۴ ساعت گذشته تجربه کرده اند و در حال حاضر نیز میانه با ۲۴ و هریس با ۱۷ درجه دما به ترتیب گرم ترین و خنک ترین مناطق آذربایجان شرقی هستند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.