چاه‌های غیرمجاز مسدود می‌شود/ رفع تصرف از رودخانه‌های شبستر

چاه‌های غیرمجاز مسدود می‌شود/ رفع تصرف از رودخانه‌های شبستر
فرماندار شبستر : در تیرماه سال گذشته در تامین آب شرب مشکلات جدی داشتیم اما در سال ۹۳ با اعتبار دهیاری‌ها و کمک‌های خیرین پروژه‌هایی را اجرا و مشکل آب شرب را برطرف کردیم.

به گزارش جلفابازار ، سعید کاشانی در چهارمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان اظهار داشت: شهرستان شبستر دارای سه بخش مرکزی (شبستر، شندآباد، وایقان، خامنه، سیس، شرفخانه و کوزه‌کنان) صوفیان (صوفیان رودقات ـ نظرلو) تسوج و دارای ۸ دهستان ۷۵ آبادی دارای سکنه و ۹ شهر ماست.

وی افزود: این شهرستان دارای ۱۲۴ هزار نفر جمعیت است که ۴۷ درصد آن را جمعیت شهری و ۵۳ درصد آن را جمعیت روستایی تشکیل می‌دهد و چهره عمومی این شهرستان با وسعت ۲ هزار و ۶۹۵ کیلومتر مربع توسط رشته کوه میشو با طول بالغ بر ۱۰۰ کیلومتر و عرض ۳۰ کیلومتر شهرستان‌های مرند و شبستر را از هم جدا می‌کند.

کاشانی میزان مجاز بهره‌برداری از چاه‌ها طبق پروانه‌های صادره را ۱۲۹ میلیون مترمکعب و نصب کنتورهای هوشمند آب و برق برای جمع‌آوری و پایش آمار برداشت‌ها و جلوگیری از تخلفات چاه‌های مجاز، پر و مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز و جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز را از جمله برنامه‌های عملیاتی شورای حفاظت از منابع آب شهرستان شبستر عنوان کرد.

فرماندار شبستر بازگشایی حریم و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌های منطقه برای رفع تصرفات غیرمجاز و جلوگیری از خطرات سیلاب‌های احتمالی و هدایت آب‌های مازاد به طرف دریاچه ارومیه، تشکیل شورای هماهنگی دشت پایلوت دشت‌های شبستر برای کمک نرم‌افزاری به شورای حفاظت از منابع آب شهرستان، اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار و کم فشار و جلوگیری از توسعه باغات را از دیگر برنامه‌های عملیاتی شورای حفاظت از منابع آب شهرستان برشمرد.

وی اعلام کرد: تعداد چاه‌های کشاورزی برقی بالای ۳۰ کیلووات ۴۵۰ حلقه، نصب شده توسط شرکت برق ۱۳۰ حلقه، نصب شده توسط شرکت رهروان سپهراندیشه ۱۲۱، واریز هزینه نصب در وجه شرکت برق ۹۹ مورد و در مجموع ۳۵۰ مورد کنتور هوشمند نصب شده است.

کاشانی اضافه کرد: تغییر نوع مصرف از کشاورزی به سایر مصارف ۲۸ مورد بوده است که منجر به صرفه‌جویی ۸۸ هزار و ۷۰۰ متر مکعب شده است.

این مسئول یادآور شد: در شهرستان شبستر مسیل گشایی و قلع و قمع رفع تصرف از بستر رودخانه بالغ بر ۱۰ هزار متر مربع صورت گرفته و جلوگیری از تصرفات چندین هکتاری کلیه قلع و قمع و رفع تصرف‌ها با هماهنگی فرمانداری و بخشداری‌ها و با ماشین‌آلات دستگاه‌های منطقه (شهرداری‌ها و ….) انجام گرفته است.

وی با اشاره به مصوبات مرتبط با شورای حفاظت از منابع آب مورخه ۹۴/۱/۳۰، صدور کارت ضابطین خاص قضایی برای اشخاص ذیصلاح معرفی شده از سوی اداره منابع آب و جهاد کشاورزی به منظور برخورد با جرائم و اقدام لازم در زمان وقوع بزه با متهمان، تسریع در رسیدگی پروانه‌های قضایی و تقویت نظارت روسای اداره آب و سایر ادارات مرتبط بر وقوع جرائم و ارسال گزارشات در اسرع وقت را از جمله این مصوبات خواند.

کاشانی اضافه کرد: جلسه شورای حفاظت شهرستان از منابع آب مشترکاً با کارگروه آب کشاورزی مورخه ۹۴/۲/۲۱، تشکیل شد که در آن با عنایت به مصوبات اخیر شورای عالی آب کشور به لزوم اجرای طرح تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی و جلوگیری از توسعه باغات و لزوم نصب کنتور هوشمند به منظور صرفه‌جویی در آب و عدم آبگیری استخرها در فصول غیرآبیاری تاکید و مصوبات لازم اخذ شد.

فرماندار شبستر تاکید کرد: از اهم دیگر تصمیمات متخذه نظارت بر احداث استخرهای غیرمجاز با اهداف ذخیره‌سازی در فصول غیرزراعی و نیز رعایت احجام اعلامی مطابق حقابه بهره‌برداران بوده است.

این مسئول از اجرای مصوبه شورای تأمین شهرستان مبنی بر تشکیل اکیپ گشت و بازرسی مشترک بین ادارات آب، جهاد کشاورزی و منابع طبیعی، اخذ دستور قضایی کلی و حکم سیار برای پلمب چاه‌های محفوره غیرمجاز قبل از طرح دعوی (دادگاه شبستر و تسوج)، اخذ دستور قضایی پر کردن چاه‌های غیرمجاز، استفاده از ظرفیت فرهنگی شهرستان شبستر برای فرهنگ‌سازی حفاظت از منابع آبی، اطلاع رسانی در سایت‌ها و خبرگزاری‌ها و اخذ مصوبه شهرستانی از شورای حفاظت مبنی بر عدم توسعه باغات و اراضی به عنوان اقدامات خاص حفاظت از منابع آب شبستر یاد کرد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.