حجم فاضلاب شهر تهران چقدر است

به گزارش جلفابازار در حال حاضر با توجه به تاسیسات اجرا شده و بهره‌برداری از شبکه فاضلاب برخی نقاط شهر تهران، سالانه ۲۵۰ میلیون متر مکعب فاضلاب در تهران جمع‌آوری می‌شود و بر اساس برآورد های صورت گرفته روزانه ۶۸۴ هزار مترمکعب فاضلاب در تهران جمع‌آوری می‌شود.

برای حمل این حجم از فاضلاب ۳۸ هزار تانکر ۱۸ هزار لیتری نیاز است که این حجم از طریق دو تونل فاضلاب‌رو شرق و غرب تهران به تصفیه‌خانه فاضلاب تهران منتقل می‌شود.

طرح فاضلاب تهران برای پوشش ۱۱ میلیون نفر از جمعیت این شهر در افق ۱۴۱۰ طراحی شده است.
همچنین طرح فاضلاب تهران در حال حاضر دارای یک شبکه جمع‌آوری و هدایت به تصفیه‌خانه فاضلاب به طول ۶۰۰۰ کیلومتر  تخمین زده شده و این میزان نیز  که تقریبا با طول مرز مشترک ایران با تمام کشورهای همسایه خود، برابر است در سال ۱۴۱۰ به ۹۰۰۰ کیلومتر خواهد رسید. علاوه بر این تاکنون ۱۴۷ کیلومتر تونل و خطوط اصلی اجرا شده که در افق طرح به ۱۹۲ کیلومتر خواهد رسید.
به طورکلی باید گفت که شبکه فاضلاب یک شبکه مدفون مانند سایر شبکه های زیر ساختی شهری است با این تفاوت که سایر شبکه‌ها سطحی هستند اما شبکه فاضلاب در برخی پروژه‌ها در عمق ۳۸ متری زمین قرار دارند و  در میان سایر سازه‌های مدفون در زیر شهر، تنها تونل‌های مترو از شبکه فاضلاب تهران عمیق‌تر هستند.

از سوی دیگر طرح فاضلاب تهران شامل ۲۰ واحد تصفیه‌خانه، ۹۰۰۰ کیلومتر شبکه، ۱۹۴ کیلومتر خط انتقال و ۹۰۰۰۰ انشعاب است که بر اساس آخرین آمار ۳۸ درصد تا اتمام حجم فیزیکی فاضلاب تهران باقی مانده است همچنین در حال حاضر ۱۴ واحد از تصفیه‌خانه‌های استان تهران نیمه‌کاره ب و از ۹ هزار شبکه جمع‌آوری فاضلاب در کشور ۲۷۸۸ کیلومتر باقی مانده است.

علاوه بر این از ۹۰۰ هزار انشعاب فاضلاب، ۵۷۷۵۷۸  فقره  و از ۱۹۲ کیلومتر خطوط انتقال و تونل فرایند انجام کار ۲۶ کیلومتر باقی مانده است.

طرح فاضلاب تهران با اهدافی چون حفاظت از محیط زیست، ارتقای سطح بهداشت عمومی، جلوگیری از آلودگی منابع آب زیر زمینی، تبدیل هزینه‌های سنگین درمان به هزینه‌های اندک پیشگیری از سال ١٣٧۴ در گستره‌ای به مساحت ٧٠ هزار هکتار در مناطق ٢٢ گانه تهران و برای پوشش ١١ میلیون نفر از جمعیت این شهر آغاز به کار کرد.

در این طرح طبق برنامه بیش از ٩ هزار کیلومتر احداث شبکه جمع‌آوری، ٧۶ کیلومتر تونل فاضلاب رو در پروژه اجرا خواهد شد. این طرح با پیش بینی اعتباری بالغ بر ٢٠ هزار میلیارد تومان به قیمت ٩٢ در دست اجرا است و با اتمام آن بیش از٩٠٠ هزار انشعاب فاضلاب و بیش از ۲۰ واحد تصفیه خانه در این پروژه اجرا خواهد شد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.