روند صعودی طلای جهانی ادامه یافت

طلای جهانی در معاملات پرنوسان روز جاری نزدیک به بالاترین رکورد دو سال اخیر ماند در حالیکه نقره برای نخستین بار از اواسط سال ۲۰۱۴ به بالای ۲۱ دلار صعود کرد.

 

به گزارش جلفابازار هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور حدود یک درصد افزایش یافت و به ۱۳۴۴.۰۹ دلار صعود کرد. بهای معاملات این بازار پس از ثبت رشد ۹ درصدی در ماه ژوئن، روز جمعه ۱.۵ درصد افزایش یافته بود.

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در اوت با ۰.۷ درصد افزایش، به ۱۳۴۷.۸۰ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز جمعه ۱۸.۴۰ دلار افزایش یافت و در ۱۳۳۹ دلار بسته شد و برای پنجمین هفته متوالی صعود کرد.

هر اونس نقره برای تحویل فوری در اوایل معاملات روز دوشنبه هفت درصد افزایش یافت و به ۲۱.۱۰۷ دلار رسید که بالاترین قیمت از ژوییه سال ۲۰۱۴ بود و تا اواسط روز در ۲۰.۲۵ دلار معامله شد.

سام لاگلین، معامله گر گروه ام کی اس در یادداشتی نوشت: ابهام جهانی به ادامه صعود فلزات ارزشمند کمک خواهد کرد اما نسبت به نوسان شدید بازار این فلزات هشدار داد. وی در ادامه افزود: نقره از موقعیت منحصرش به عنوان یک فلز صنعتی در زمان ریسک پذیری بازار و یک دارایی امن در زمان بی‌ثباتی وضعیت اقتصادی و سیاسی سود می برد.

طلا در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۶ حدود هفت درصد رشد کرد و مجموع رشد قیمت در نیمه اول سال را به حدود ۲۵ درصد رساند که بزرگترین رشد نیم سالانه از سال ۱۹۷۹ بود. بهای معاملات نقدی طلا هم در نیمه اول امسال بزرگترین افزایش را از سال ۱۹۷۴ به این سو داشت. بیشتر این افزایش حاصل تقاضا برای دارایی امن بود زیرا سرمایه گذاران در برابر ابهاماتی که بدنبال رای انگلیس برای خروج از عضویت اتحادیه اروپا بوجود آمد درصدد حفاظت از سرمایه خود برآمدند. پیش از این رای هم نگرانیها نسبت به روند رشد اقتصاد جهانی، پایین ماندن نرخهای بهره آمریکا و ضعیف شدن تقاضای مصرفی از قیمت طلا حمایت کرده بود.

بر اساس گزارش رویترز، موجودی صندوق سرمایه گذاری “اس پی دی آر گولد تراست” که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری تحت پشتوانه طلاست، روز جمعه ۰.۴۱ درصد افزایش یافت و به ۹۵۳.۹۱ تن رسید که بالاترین میزان از ژوییه سال ۲۰۱۳ بود. ذخایر طلای صندوقهای سرمایه گذاری جهانی که تحت حمایت این فلز قرار دارند از ابتدای سال جاری میلادی بیش از ۵۰۰ تن افزایش یافته که منعکس کننده خوش بینی سرمایه گذاران به دورنمای طلا در بحبوحه پایین ماندن نرخهای بهره آمریکاست.

بازارهای آمریکا روز دوشنبه به مناسبت روز استقلال تعطیل هستند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.