Abbas Kiyarüstemi hayatını kaybetti

İran’ın dünya çapında tanınmış yönetmen, fotoğrafçı, yapımcı, senaristi Abbas Kiyarostemi Paris’te 76 yaşında hayata gözlerini yumdu.

۱۹۷۰’ten bu yana sinema alanında faaliyetlerini sürdüren Kiyarostemi, kısa film ve belgeseller de dahil olmak üzere, 40’tan fazla filmin yapımını üstlendi.

Kiyarosteminin tanınmış eserlerinden, Arkadaşın evi nerede?, Close Up, Zeytin Ağaçlarının altında, Kirazın Tadı, Rüzgar bizi Sürükleyecek filimleri sayılabilir.

Çoğunlukla senarist, kurgu sorumlusu, sanat yönetmeni ve yapımcı olarak tanınmakla birlikte, şair, fotoğrafçı, ressam, çizer ve grafik tasarımcı olarak da işler yaptı.

İran sinemasında 1960’ların sonlarında başlayan ve Füruğ Ferruhzad, Sohrab Şahit Sales, Behram Beyzayi ve Perviz Kimyavi gibi yönetmenlerin de dahil olduğu İran Yeni Dalgası akımı yönetmenlerindendir. Bu akım yönetmenlerinin belirgin ortak özelliklerinden bazıları, şiirsel diyaloglar ve politik ve felsefi konularla ilgili alegorik hikâye anlatma tarzıdır.

Çocuk kahramanlar kullanmak, belgesel tarzı hikâye anlatımı, kırsal bölgelerde geçen filmler, arabaların içinde geçen diyalogların yoğunluğu ve genelde sabit kamera kullanımı Kiyarüstemi’nin en belirgin özellikleridir.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.