معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار:
شورای استانی حفاظت از منابع آب تشکیل شد

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار:

به گزارش جلفابازار معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار از تشکیل شورای استانی حفاظت از منابع آب خبرداد و گفت: این شورا در راستای حفاظت، توسعه، به روز رسانی و مدیریت مصرف آب راه اندازی و اولین جلسه آن تشکیل شده است.

پژمان نیک اقبالی با بیان این مطلب در نخستین شورای حفاظت از منابع آب استان، تشکیل این شورا را با توجه به نگرانی های موجود در خصوص کاهش منابع آبی، ضروری عنوان کرد و اظهار داشت: اعضای این شورا، تصمیم گیرندگان اصلی استان در مبحث آب، کشاورزی، حفاظت از محیط زیست و … هستند.

وی، با بیان اینکه استاندار ریاست این شورا در استان را به عهده دارد، افزود: این شورا به صورت شهرستانی نیز تشکیل شده که ریاست آن در سطح شهرستان بر عهده فرماندار است.

نیک اقبالی،استان کهگیلویه و بویراحمد را از استانهای پیشرو در مصرف منابع آبی دانست و گفت:عدم استفاده بهینه از منابع آب، ضرورت هماهنگی میان دستگاه های استان و برنامه ریزی در راستای استفاده بهینه را ایجاب می کند.

فرهنگ سازی و عملیات اجرایی دستور کارهای شورا

معاون عمرانی استاندار، گفت: فرهنگ سازی در راستای مصرف بهینه و عملیات اجرایی و فنی دستور کارهای شورای حفاظت منابع آب در استان هستند و در این دو زمینه باید عمل شود.

نیک اقبالی، با بیان اینکه بسیاری از مسایل در عدم استفاده بهینه از آب در استان به فرهنگ نامناسب استفاده بر می گردد، افزود: ترویج فرهنگ استفاده مناسب،

وی،با تأکید بر اینکه در تهیه طرح جامع آب استان، به مسایلی نظیر حق تخصیص، حق آب و نیز حفاظت از منابع آبی، توجه ویژه شود، افزود: عملیات اجرایی و فنی حفاظت از منابع آب در دو حوزه آبخیزداری و آبخوان داری انجام می گیرد.

معاون عمرانی اظهار داشت: هماهنگی لازم بمنظور اجرایی و عملیاتی نمودن تکالیف قانونی و دستورالعمل های ابلاغی از شورای حفاظت منابع آب استان در خصوص نحوه برخورد با تخلفات مرتبط با آب های زیر زمینی و آبهای سطحی و سایر قوانین جلوگیری از آبزی پروری و صید غیر مجاز ، برداشت غیر مجاز از منابع آب سطحی- معادن غیر مجاز برداشت مصالح رودخانه ای، عدم پرداخت آب بها، ممانعت از ریختن نخاله در حریم رودخانه و صدمه زدن و تخریب تاسیسات ، تجهیزات و ابنیه بخشی از وظایف این شورا هستند.

وی تاکید کرد: تغییر نوع کشت و کشت محصول هایی که نیاز به آب کمتری دارند و توسعه کشت گلخانه ای از راهکارهای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی است.

نیک اقبالی افزود: اصلاح خط های انتقال آب کشاورزی، شرب و صنعت، استفاده از سیستم های روز در آبیاری، استفاده بهینه از روان آب ها، نهادینه سازی نظم و انظباط اداری در مباحث مربوط به صدور مجوز استفاده ازمنابع آبی از دستور کارهای مورد توجه این شورا در نشست های آینده است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.