مدیر عامل هلال احمر آذربایجان شرقی:
برخورداری از مدیریت واحد را لازمه مواجهه اصولی و مناسب با بحران ها عنوان کرد.

مدیر عامل هلال احمر آذربایجان شرقی:

 به گزارش جلفا گروه استان ها: سعید کنعانی از فعالیت های این سازمان در چندین سال گذشته و برنامه های جمعیت تا پایان سال جاری سخن می گوید.

وی در این گفتگو همچنین در خصوص تعداد پایگاه های این جمعیت و وظایف معاونت های آن مطالب و گزارشی ارائه کرده است.

ضرورت برخورداری از مدیریت واحد در زمان بحران ها نیز یکی دیگر از مباحثی است که سرپرست جمعیت هلال احمر استان تاکید ویژه ای به آن کرده و از آن به عنوان برگ برنده در زمان بحران نام می برد.

ماموریت های انجام شده در هلال احمر در مدت فعالیت شما چقدر بوده و در کدام حوزه بیشتر فعالیت داشته اید.

انتخابات مجامع هلال احمر، طرح ملی نوروزی، طرح همای رحمت، مشارکت در مدیریت بحران زلزله و سیل و از سویی نوشتن بودجه ۹۵ از جمله چالش هایی بود که به محض شروع کار خود با آن مواجه شدیم.

هلال احمر، سازمان غیر دولتی است که فعالیت آن در طول زمان یک فروردین تا آخرین روز از سال ادامه یافته و در این بین طرح های تابستانی، زمستانی و طرح همای رحمت از جمله فعالیت های این سازمان در طول سال است، از سوی دیگر فعالیت این سازمان در طول بحران های پیش آمده در استان و حتی استان های اطراف از جمله ماموریت های ویژه هلال احمر به شمار می رود.

*هنگام وقوع شرایط بحرانی گاه و بی گاه در استان شاهد برخی ناهماهنگی ها در مدیریت چنین بحران هایی هستیم، به گونه ای که چندین سازمان همزمان با هم اقداماتی موازی را انجام می دهند، نظر شما در این زمینه چیست؟

در زمان بحران وظایف عمده در شهرها بعهده شهرداری است و سایر سازمان ها باید به این نهاد کمک کنند؛ در آب گرفتگی اخیر تبریز نیز به عنوان یک نهاد تنها با معاونت خدمات شهرداری تماس گرفته و با راهنمایی وی اکیپی را به زیرگذرها اعزام کردیم.

اگر قرار بود هر کدام از سازمان ها فعالیتی را به صورت خودسرانه انجام می دادند و هر کدام اکیپی را روانه یک طرف شهر می کردند نه تنها مشکلی در این میان حل نمی شد بلکه سبب ایجاد فضای تنشی در شهر می شد.

* وظیفه هلال احمر در این میان چه می تواند باشد؟

در شهرهای بزرگ مدیریت باید در زمان بحران واحد باشد اما در شهرهای کوچک و روستاها با وجود اینکه شهرداری وجود دارد اما هلال احمر در این میان وظیفه سنگین تری دارد که در سیل اخیر شبستر و روستاهای اطراف این مورد به خوبی دیده شد.

در هنگام سیل اخیر علاوه بر حضور در منطقه جیره مواد غذایی و دیگر مواد را بین مردم پخش کردیم و زمینه های اسکان موقت را برای آنان فراهم کردیم.

* تعداد پایگاه های جاده ای هلال احمر استان چه تعدادی بوده و در خصوص امکانات دیگر این جمعیت توضیحاتی ارائه دهید.

۲۴ پایگاه بین جاده ای داریم که تقریبا دارای فواصل ۵۲ کیلومتری هم هستند و دو پایگاه کوهستانی و یک پایگاه هوایی شامل یک بالگرد نیز فعالیت می کند که چون این بالگرد مخصوص شمالغرب است ۱۵ روز در تبریز و ۱۵ روز در ارومیه در اختیار هلال احمر قرار می گیرد که باید تا زمانی که بالگردهای جدید توسط جمعیت فراهم شود و به هر استان یک بالگرد داده شود، منتظر بمانیم.

همچنین در هر فصل یک سری پایگاه موقت نیز در استان برپا می شود که در ایام نوروزی ۱۴ پایگاه و در تابستان ۱۰ پایگاه به این مجموعه اضافه کرده ایم.

* در خصوص وظیفه هلال احمر به هنگام مواجهه با مصدومان جاده ای بفرمایید. آیا وظیفه درمان بیماران و مصدومان جاده ای نیز به عهده هلال احمر است؟

وظیفه هلال احمر رهاسازی مصدوم بوده و وظیفه ای برای درمان وی برای این سازمان تعریف نشده است.

همچنین در پایگاه های بین جاده ای خودروهای نجات داریم که به شکل ویژه  و فنی ساخته شده و پس از رهاسازی باید مصدوم را به اورژانس تحویل دهیم و در صورت نبود اورژانس، باید وی را تحویل بیمارستان دهیم.

* در زمینه فعالیت های مرتبط با معاونت های هلال احمر استان توضیحاتی ارائه دهید.

معاونت جوانان که وظایف آموزشی و فرهنگ سازی را بر عهده دارد و اخیرا نیز حلقه ترک اعتیاد توسط این سازمان تشکیل شده است.

معاونت داوطلبان نیز وظایف خاصی از جمله طرح همای رحمت را بر عهده دارد.

معاونت درمان و توانبخشی نیز یکی از فعال ترین معاونت های کشور است که حتی برای جانبازان و معلولان هم اندام های مصنوعی می سازد که می تواند در شمال غرب ارائه خدمت کند.

* از جمله طرح های مورد نظر این سازمان برای اجرا در سال جاری چیست؟

در سال ۹۵ سعی می کنیم سرعت انجام عملیات های مختلف را بیشتر کنیم ولی در این بین پروژه جدید شروع نمی کنیم و در ابتدا سعی بر تکمیل پروژه های نیمه تمام خواهیم داشت که از جمله این پروژه های ناتمام می توان به پایگاه سعید آباد که بزرگترین پایگاه پشتیبانی و امداد به شمار می رود اشاره کرد.

این پایگاه در ۱۰ هکتار زمین احداث می شود که نیاز به تجهیزات دارد که در سال ۹۵ از طریق بودجه استانداری و البته سازمان مرکزی سعی بر اتمام آن خواهیم داشت.

همچنین احداث سایر پایگاه ها بین جاده ای که مجوز دارد اما ساختمان ندارد نیز جزو اولویت ها به شمار می رود که با وجود مجوز های لازم تنها در پی تامین اعتبار برای ساختن آن ها هستیم.

حتی ساختمان اصلی هلال احمر می تواند در خارج شهر ایجاد شود تا در هنگام بروز حادثه بتوانیم به شکل گسترده ای اقداماتی انجام دهیم.

همچنین اقدامات لازم برای به راه انداختن شعبه تبریز هلال احمر را نیز انجام خواهیم داد، از سوی دیگر برگزاری المپیادها و طرح ها دادرس در منطقه آزاد ارس نیز از دیگر اقدامات این سازمان خواهد بود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.