فرماندار شهرستان هوراند:
اهمیت جلب مشارکت‌های مردمی و دانش و ظرفیت نیروهای بومی در حفاظت از منابع طبیعی در هوراند اعلام شد

فرماندار شهرستان هوراند:

به گزارش جلفابازار، دومین جلسه ستاد پیشگیری و اطفاء حریق سال ۹۵ شهرستان هوراند عصر امروز دوشنبه به ریاست فرماندار شهرستان در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

زین‌العابدین مردانیان در این جلسه با بیان این‌که محیط ‌زیست میراث بشریت بر روی زمین است اظهار داشت: اجتماع سالم نیازمند محیط‌ زیست انسانی و طبیعی مطلوب است و تمامی دستگاه‌های اجرایی در حفاظت از منابع طبیعی مسئول هستند.

وی صیانت از جنگل‌ها مراتع  را نیازمند عزم همگانی دانست و گفت: منابع طبیعی نعمتی ارزشمند و باارزش است که زندگی بدون آن ممکن نیست و در آموزه‌های دین مبین اسلام، تأکید فراوانی بر حفاظت و حراست از منابع طبیعی، درختان، آب‌وهوای پاک‌شده است.

مردانیان جلب مشارکت‌های مردمی، استفاده از دانش ظرفیت نیروهای بومی محلی را بسیار پراهمیت و مؤثر در حفاظت از منابع طبیعی برشمرد و اظهار کرد: بهترین حفاظت کننده عرصه‌های منابع طبیعی خود مردم هستند که نقش اساسی کلیدی در حفظ این مواهب الهی دارند.

وی بیان داشت: حفظ منابع طبیعی به‌عنوان یک سرمایه ملی زمینه‌ساز توسعه پایدار است چراکه منابع طبیعی متعلق به مردم است و آن‌ها باید در حفظ و نگهداری آن مشارکت داشته باشند.

فرماندار شهرستان در این جلسه که معاون مدیرکل بحران نیز حضور داشت خواستار تجهیز شهرستان هوراند به امکانات اطفاء حریق و راه‌اندازی دفتر بحران در فرمانداری شهرستان  شد.

نقش مردم در حفاظت از منابع طبیعی مهم است

در جلسه ستاد اطفاء حریق سید رضا تاج‌الدینی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان هوراند گزارشی از اقدامات پیشگیرانه برای حریق احتمالی جنگل و مرتع ارائه و بیان کرد: توجه به نقش مردم در حفاظت از اراضی ملی، آموزش‌های همگانی، تشکیل گروه‌های بیست دونفره واکنش سریع در پایگاه‌های بسیج، شناسایی مناطق بحرانی مستعد حریق و استفاده از ظرفیت و پتانسیل‌های بسیج، نیروی انتظامی، شهرداری و دهیاری‌های و هیئت کوهنوردی شهرستان و در کنار این اقدامات فرهنگ‌سازی بر توجه مردم به اهمیت منابع طبیعی باعث شده  که شهرستان هوراند همه‌ساله کمترین آمار آتش، سوزی را داشته باشد.

در ادامه جلسه ستاد پیشگیری  و اطفاء حریق  هنربر معاون مدیرکل بحران استان  با تأکید بر ضرورت پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌ها عنوان کرد: در این زمینه باید فرهنگ‌سازی بین مردم نیز صورت گیرد.

وی بابیان اینکه برای مقابله با آتش‌سوزی باید از تمام ظرفیت‌های دستگاه‌های دولتی شهرستان استفاده شود افزود: در دستورالعمل طرح جامع مدیریت اطفاء حریق جنگل و مرتع بر همکاری دستگاه‌های دولتی با کمیته  بحران در موقع نیاز به حضور آن‌ها در اطفاء حریق تأکید شده مستند اجرا نیز در این دستورالعمل سیاست‌های ابلاغی نظام از سوی مقام معظم رهبری و اصول چهل و پنج و پنجاه قانون اساس می‌باشد در این جلسه آقای هنربر بر پیگیری مطالبات موردنیاز ستاد اطفاء حریق شهرستان قول مساعد دادند.

ضرورت به کارگیری راهکارهای فنی برای پیشگیری از حریق در مراتع

صادقی معاون امور اراضی مدیرکل منابع طبیعی استان نیز در این جلسه با ارائه راهکارهای فنی و تخصصی برای پیشگیری از حریق در جنگل و مرتع مهم‌ترین اولویت اداره کل منابع طبیعی را فرهنگ‌سازی و آموزش همگانی ذکر نمود و از انعقاد ده هزار هکتار قرار حفاظت مشارکتی با شوراهای اسلامی روستاهای شهرستان هوراند خبر داد و افزود: انشاا… در برنامه‌های سال نود و پنج نیز در صورت تأمین اعتبار سعی خواهد شد با خدمات‌رسانی به روستاها از قبیل نصب آبگرمکن و پنل خورشیدی  وطرح های جنگل کاری اقتصادی سعی خواهد شد مشارکت مردمی را که در شهرستان هوراند در حفاظت از اراضی مای مثال زدنی است به حداکثر برسانیم.

فرمانده یگان حفاظت منابع و آبخیزداری استان سرهنگ اسدی بابیان اینکه عملیات اطفاء حریق را برابر دستورالعمل طرح جامع پیشگیری و اطفاء حریق جنگل و مرتع پیش خواهیم برد از اقدامات شاخص اداره منابع طبیعی شهرستان در بحث کنترل حریق قدردانی و تأکید نمود به جهت تازه تأسیس بودن شهرستان هوراند تجهیز اداره منابع طبیعی شهرستان به امکانات اطفاء حریق از اولویت‌های یگان حفاظت می‌باشد.

در پایان این جلسه نیز سلطان‌پور بخشدار بخش مرکزی با اعلام اینکه از ابتدای سال ۹۵ در دو جلسه جداگانه دهیاران با حضور کارشناس منابع طبیعی به نحوه اطفاء حریق عرصه‌های ملی آشنا شدند از آمادگی تمامی دهیاری‌ها برای همکاری در امر اطفاء حریق جنگل و مرتع  خبر داد و گفت: دهیاران به‌عنوان مدیر روستا موظف به همکاری با اداره منابع طبیعی هستند و سهل انکاری در این خصوص قابل‌قبول نیست.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.