رییس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی وزارت نفت:
ضرر تاخیر در اجرای پروژه های نفت و گاز، بر تسریع روند توسعه میادین مشترک

رییس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی وزارت نفت:

به گزارش  جلفابازار   مهدی حسینی رییس کمیته بازنگری قرارداد های نفتی وزارت نفت در خصوص بهینه سازی قراردادهای بالا دستی نفت و گاز مباحث قراردادی در گروه مباحث نظری قرار می گیرند برهمین اساس همواره می توان نظریات موثرتری را به آن افزود و آن را بهبود بخشید.

وی ادامه داد:سعی ما بر گسترش مسیرهای توسعه در صنعت نفت و گاز است چراکه هرماه تاخیر مستقیم بیش از ۴ میلیارد دلار ضرر خواهد داشت و اگر تاثیر آن را در صنایع غیر مستقیم وابسته نیز بررسی کنیم، به ۸ تا ۱۰ میلیارد دلار در ماه خواهد رسید.

حسینی تاکید کرد: از بین رفتن اعتبار صنعت کشور در مجامع بین المللی از آثار تاخیر در اجرای پروژه هاست که این امر سرمایه گذار خارجی را برای ورود به  کشور مردد خواهد کرد.

وی تصریح کرد: برای توسعه و رشد هشت درصدی، سالانه ۷۵۰ هزار میلیارد تومان پول نیاز است، اگر صادرات نفت امروز که ۲میلیون بشکه در روز است را درنظر گرفته و آن را در هر بشکه که ۵۰ دلار است ضرب کنیم تنها ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار از این ۷۵۰ هزار میلیارد تومان (معادل ۳۰۰میلیارد دلار )حاصل می شود.

 رییس کمیته بازنگری ادامه داد:برای جبران این کسری باید توسعه را در این صنایع در دستور کار قرار داد، کما اینکه امروزه کشورهای همسایه روند توسعه خود را چند برابر کرده اند.

مهدی حسینی یادآور شد: توسعه میدان آزادگان قبل از کشور عراق آغاز شده بود اما متاسفانه عراق بالای ۲۰۰ هزار بشکه نفت تولید می کند این در حالیست که ما هنوز ۵۰هزار بشکه نیز تولید نداریم.

وی افزود: میدان های مشترک دیگر نیز تقریبا همین وضعیت را دارا هستند و هرچقدر که این تاخیرها افزایش یابد، ثروت ملی را بیش از پیش از دست خواهیم داد.

حسینی در خصوص حل این مشکلات که گریبانگیر صنعت نفت و گاز کشور شده است اظهار داشت: باید به طورجدی تصمیم گیری کنیم، چراکه ما نمیتوانیم با این حجم از مشکلات اعم از رکود اقتصادی، بیکاری وتعطیلی پروژه های عمرانی مقابله کنیم، همه این ها در حالی است که سرمایه گذاری هم کاهش پیدا کرده و عملا درآمدی هم نداریم .

وی تصریح کرد:صنایع نفت و گاز یکی از بخشهای مولد است که می تواند کمک زیادی به اقتصاد کشور کند، در همین راستا ضروری است با جذب سرمایه خارجی ظرفیت این صنایع  به ویژه میادین مشترک را بالا برده و آنها را توسعه دهیم.

رییس کمیته بازنگری قرار دادهای نفتی وزارت نفت در پایان هرگونه تاخیر را به هر دلیلی غیر موجه دانست و بر بکار گیری راه حلی برای مقابله با این مشکلات تاکید کرد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.