کودتای نظامی در ترکیه شکست خورد و آمار اقتصادی چین بهتر از حد مطلوب گزارش شد

به گزارش  جلفابازار شاخص ام اس سی آی آسیا اقیانوسیه بجز ژاپن روز دوشنبه ۰.۲ درصد رشد کرد و به ۴۳۲.۸۵ واحد رسید که بالاترین سطح در ۹ ماه گذشته بود.

شاخص هانگ سنگ هنگ کنگ با ۰.۲ درصد رشد، به ۲۱۶۹۳.۹۶ واحد رسید و شاخص اس اند پی/ای اس ایکس ۲۰۰ استرالیا با ۰.۵ درصد رشد، در ۵۴۵۶.۷۰ واحد قرار گرفت. شاخص سنسکس هند ۰.۵ درصد افزایش یافت و در ۲۷۹۸۷.۰۳ واحد ایستاد و شاخصهای سهام در تایوان، سنگاپور و نیوزیلند هم صعود کردند. شاخص شانگهای کامپوزیت ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۳۰۵۱.۸۲ واحد رسید. بازارهای ژاپن به مناسبت تعطیلات عمومی بسته بودند.

شاخصهای بزرگ سهام وال استریت هفته گذشته پس از گزارشی که رشد میزان خرده فروشی در آمریکا را نشان داد، برای سومین هفته متوالی افزایش یافتند. وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد میزان خرده فروشی در ژوئن ۲.۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است. وزارت کار آمریکا هم اعلام کرد قیمتهای مصرفی یک درصد در ژوئن نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت و احتمال افزایش نرخهای بهره آمریکا در سال جاری را تقویت کرد که به صعود بازارهای سهام منجر شد. در معاملات روز جمعه شاخص داوجونز اینداستریال اوریج ۰.۱ درصد رشد کرد و به ۱۸۵۱۶.۵۵ واحد رسید. استاندارد اند پورز ۵۰۰ با ۰.۱ درصد کاهش در ۲۱۶۱.۷۴ واحد بسته شد. نزدک کامپوزیت ۰.۱ درصد کاهش یافت و در ۵۰۲۹.۵۹ واحد بسته شد.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، بازارهای سهام نوظهور در پی اقدام بخشی از ارتش ترکیه به کودتا و براندازی دولت روز جمعه ملتهب شدند، اما تحلیلگران مالی پیش بینی کردند تاثیر این اتفاق کوتاه مدت خواهد بود. روبل روسیه، پزوی مکزیک، راند آفریقای جنوبی و سایر ارزها در برابر دلار کاهش یافتند. کودتای نافرجام ترکیه کمتر از یک هفته پس از بهبود بازارهای سهام جهان از شوک رای انگلیس برای ترک اتحادیه اروپا روی داد که در نتیجه آن حدود چهار تریلیون دلار در مدت دو روز از ارزش بازارهای سهام جهانی کاسته شده بود. مقامات ترکیه پس از این کودتا تلاش کردند پیش از گشایش بازارهای جهانی، تاثیر این رویداد را محدود کنند و به وام دهندگان نقدینگی نامحدود و تدابیری برای حمایت از لیره را وعده دادند. بانک مرکزی ترکیه قرار است روز سه شنبه یک نشست سیاست پولی برگزار کند و اقتصاددانان در نظرسنجی روز جمعه بلومبرگ پیش بینی کرده اند نرخ بهره بین بانکی در این نشست ۵۰ واحد کاهش پیدا کند.

از سوی دیگر آماری که روز جمعه منتشر شد، نشان داد اقتصاد چین در سه ماهه دوم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶.۷ درصد رشد کرد که نسبت به سه ماهه اول تغییری نداشت. تحلیلگران پیش بینی کرده بودند نرخ رشد اقتصادی در مدت مذکور به ۶.۶ درصد کاهش پیدا کند. سرمایه گذاری دارایی ثابت در چین در ماه ژوئن بر مبنای سال به سال ۹ درصد رشد کرد که کمتر از ۹.۴ درصد در مدت مشابه سال گذشته بود و تولید صنعتی این کشور در همین مدت ۶.۲ درصد رشد کرد که بهتر از ۵.۹ درصد در مدت مشابه سال گذشته بود در حالیکه خرده فروشی ۱۰.۶ درصد رشد کرد که بهتر از ۱۰ درصد مشاهده شده بود. تحلیلگران سیتی گروپ در گزارشی نوشتند: دورنمای دارایی‌های پریسک با آمار بهتر از حد مطلوبی که از سوی چین منتشر شد، بهبود پیدا کرد و به همراه ثبات ارزش یوان، ریسک پذیری در میان سرمایه گذاران را بهبود خواهد بخشید.

در بازارهای کالا، قیمت نفت خام آمریکا در معاملات الکترونیکی بازار نیویورک دو سنت کاهش یافت و در ۴۵.۹۷ دلار در هر بشکه ایستاد. بهای این معاملات روز جمعه ۲۷ سنت افزایش داشت و در ۴۵.۹۵ دلار بسته شد. بهای نفت برنت که قیمت پایه معاملات بین المللی است، ۲۰ سنت افزایش یافت و در ۴۷.۸۱ دلار قرار گرفت. بهای این معاملات روز جمعه با ۲۴ سنت افزایش، در ۴۷.۶۱ دلار بسته شده بود.

در بازارهای ارزی، دلار از ۱۰۴.۸۱ ین در روز جمعه به ۱۰۵.۵۲ ین در روز دوشنبه افزایش یافت. یورو از ۱.۱۰۳۷ به ۱.۱۰۶۲ دلار صعود کرد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.