نایب رییس انجمن سنگ آهن:
حقوق دولتی معوقه معادن بخشیده شود

نایب رییس انجمن سنگ آهن:

به گزارش جلفابازار بر اساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت پارسال میزان صادرات سنگ آهن کشور به پنج میلیون تن رسید که در مقایسه با سال 1392 افت بیش از 77 درصدی را نشان می دهد. این مهم در حالی اتفاق افتاد که بخش خصوصی از راه صادرات، ضمن تامین سرمایه، بستر رشد اشتغال را نیز فراهم می ساخت.
وی یادآوری کرد: فعالان بخش سنگ آهن به موضوع رکود جهانی و کاهش قیمت مواد معدنی در معاملات بین المللی توجه لازم را دارند اما محدودیت های کشور ما در عرصه حمل و نقل که بیشتر در بحث صادرات به فعالان آسیب می زند، به برنامه ضربتی از سوی دولت نیاز دارد تا همسو با تحولات بین المللی پس از برجام بتوانیم موضوع صادرات را ساماندهی کنیم.
به گزارش ایرنا، شامگاه بیست و ششم دی ماه 1394 با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته ای ایران در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، اجرای تعهدات طرف مقابل (گروه 1+5) یعنی روند لغو تحریم های هسته ای غرب علیه تهران آغاز شد.
شکوری گفت: امروز چنانچه صادرکننده ایرانی در بازارهای برون مرزی تولیدهای خود را عرضه می کند، به دنبال برخورداری از معافیت های قانونی نیست؛ بلکه عامل اصلی قیمت و ارزش کالای صادراتی است.
وی افزود: فعالان معدنی بخش خصوصی معتقدند وزارت صنعت، معدن و تجارت چنانچه برای پیاده سازی سیاست های خود از کشورهای معدنی همانند استرالیا و برزیل الگو برمی دارد، خوب است تسهیلات بانکی ایران را نیز با این کشورها مقایسه کند. فعالان معدنی این کشورها از تسهیلات با نرخ بهره چهار تا پنج درصدی برخوردارند اما در کشور ما وام ها با بهره 36 درصدی محاسبه می شود که هیچ توجیه اقتصادی ندارد.
رییس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: عرضه همه تولیدات معدنی در بورس کالا زمینه ای است که از نظر قیمت و کیفیت شفاف سازی شود و آنگاه که در بازار داخل استقبالی به همراه نداشت، دولت باید بستر صادرات آن را فراهم سازد و از این امر حمایت کند.
وی از عملکرد صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی انتقاد کرد و گفت: این صندوق که به منظور حمایت از فعالیت معدنی بخش خصوصی شکل گرفته، تاکنون ترازنامه (بیلان) شفافی از عملکرد خود ارایه نکرده است که روند فعالیت های آن را آشکار سازد.
به گفته شکوری، باید تحولی جدی برای مدیریت این صندوق اتفاق افتد تا بخش خصوصی بتواند از حمایت های آن برخوردار شود.
نایب رییس انجمن سنگ آهن ایران یادآوری کرد: دولت گذشته یک هزار و یکصد میلیارد دلار درآمد نفتی جذب کرد اما حتی 100 میلیارد دلار از آن در بخش زیرساخت ها که مسئولیت آن با دولت هاست، هزینه نشد. با این شرایط، بخش خصوصی هزینه های مازاد دارد و از پشتیبانی لازم دولت برخوردار نیست.
بر اساس سرشماری سال 1393 مرکز آمار ایران، پنج هزار و 300 معدن فعال در سطح کشور وجود دارد که 92 هزار نفر در آنها شاغلند.
سال 1392 میزان تولید و صادرات سنگ آهن از معدن های بخش خصوصی کشور 14 میلیون تن اعلام شد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.