معاون شرکت راه‌آهن :
ورود سه واگن آذری برای بهره‌برداری از راه آهن نخجوان- جلفا- مشهد

به گزارش جلفابازار حسین آشوری از راه‌اندازی قطار مسافری مسیر نخجوان – جلفا – مشهد در آینده نزدیک خبر داد و گفت: پیرو توافق راه آهن ایران و جمهوری آذربایجان، سه واگن آذری برای راه اندازی قطار مسافری در مسیر نخجوان – جلفا – مشهد از طریق سرخس در اواخر هفته گذشته وارد کشور شد و علاوه بر انجام مقدامات کار هم اکنون در حال هماهنگی با کشور آذربایجان برای مشخص کردن زمان افتتاح رسمی و شروع کار هستیم.

وی افزود: این قطار مسافری از نخجوان حرکت خود را آغاز می‌کند سپس از مرز جلفا وارد ایران می‌شود و پس از تعویض بوژی در جلفا در ادامه مسیر از طریق تهران تا مشهد سیر خواهد کرد.
معاون بهره‌برداری شرکت راه‌آهن با بیان اینکه «در مجموع نزدیک به 100 مسافر با این سه واگن جابجا می‌شوند» خاطرنشان کرد: راه‌آهن آذربایجان در صورت استقبال مسافران بیشتری از این قطار، واگن‌های بیشتری به این خط اضافه خواهد کرد.
فاصله نخجوان تا جلفا 45 کیلومتر و از جلفا تا مشهد نزدیک به 2000 کیلومتر است و با این قطار حدود 100 مسافر جابه‌جا می‌شوند. همچنین سهم هر یک از کشورها از قیمت بلیت 50 درصد تعیین شده است که سهم ایران بابت مجوز حق دسترسی و سهم آذربایجان از قبل واگن ها تعمین می‌شود.
آشوری در ادامه از توافق دیگری با راه آهن آذربایجان در بخش باری خبر داد و یادآور شد: طبق توافق یک ماه قبل میان ایران و آذربایجان تخفیف 40 درصدی برای قطار‌های ترانزیتی در مسیر نخجوان به بنادر جنوبی ایران و برعکس ارائه شده است.
این توافق یک ماه قبل انجام شد و امیدواریم با توافق صورت گرفته زمینه حمل کالای ترانزیتی بین بنادر جنوبی کشور و نخجوان فراهم شود.
کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.