افتتاح طرح آبرسانی روستاهای مجتمع شهید باقری افشردی هریس

با صرف اعتبار بیش از ۶۰ میلیارد ریال، طرح آبرسانی روستاهای مجتمع شهید باقری افشردی هریس افتتاح شد.

به گزارش جلفابازار و به نقل از روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان، با حضور استاندار آذربایجان شرقی، معاون عمرانی استاندار، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان، امام جمعه و فرماندار هریس، نیروهای نظامی وانتظامی، بخشداران، دهیاران، خانواده معظم شهدا و جمعی از اهالی روستاهای شهرستان هریس، طرح آبرسانی روستاهای مجتمع شهید باقری افشردی هریس با صرف اعتبار بیش از ۶۰ میلیارد ریالی به بهره برداری رسید.

 اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی در مراسم افتتاح مجتمع آبرسانی شهید حسن باقری افشردی، با اشاره به شهرت جهانی شهرستان هریس از بعد اقتصادی گفت : این شهرستان همچنین تربیت کننده بزرگوارانی همچون رییس ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح و شهدای والامقامی همچون شهید باقری افشردی است.

وی با اشاره به تلاش های شبانه روزی مهندس صمدنژاد و همکاران ایشان جهت آبرسانی و عمران روستایی اظهار داشت : بدون تردید بدون آب، عمران و آبادانی محقق نخواهد شد و آب پایه و اساس آبادانی است.

جبارزاده با ابراز تاسف از آمار سال گذشته مرکز آمار ایران، یادآور شد: طبق آمار اعلام شده، در طول ۱۰ سال گذشته ۷۲ درصد جمعیت ایران در شهرها و تنها ۲۸ درصد در روستاها زندگی می کنند.

وی خاطرنشان ساخت: متاسفانه بسیاری از روستاییانی که در روستاهایشان دارای امکانات خوبی بودند به شهرها مهاجرت کرده و با سکونت در حاشیه شهر، به شغل های کاذب روی می آورند.

استاندار آذربایجان شرقی، با بیان اینکه تمامی مسئولین در دولت تدبیر و امید مکلف به بسترسازی جهت افزایش درآمد روستاییان می باشند گفت: بر اساس دستور ویژه دکتر روحانی موظف هستیم در سند تدبیر و توسعه استان نگاه ویژه ای به افزایش درآمد روستاییان داشته باشیم. وی تصریح کرد: بدون تردید امکان برنامه نویسی جهت توسعه تک تک روستاها در مرکز استان مهیا نیست و جوانان تحصیل کرده روستایی می توانند عامل توسعه روستایی باشند.

این مقام مسئول،   با اشاره به وجود نیروهای مازاد در دستگاه ها و ادارات دولتی اظهار داشت: نباید تمامی درآمد دولت که از طریق نفت، مالیات و … تامین می شود صرف هزینه های جاری گردد.

وی تاکید کرد: دولت مخالف پرداخت یارانه به نیازمندان جامعه نیست بلکه مصمم است از دریافت یارانه توسط افراد بی نیاز و غنی که برخی ها نیز در خارج کشور زندگی می کنند جلوگیری نموده و میزان یارانه نیازمندان واقعی را افزایش دهد.

جبارزاده در ادامه به بودجه سالجاری شرکت آب و فاضلاب روستایی اشاره کرده و عنوان داشت : با درخواست دکتر روحانی، رهبر معظم انقلاب اسلامی دستور دادند مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق ذخیره ارزی به آب و فاضلاب روستایی کشور اختصاص یابد که سهم آب و فاضلاب روستایی آذربایجان شرقی از این مجموع مبلغی حدود ۵۰ الی ۸۰ میلیون دلار می باشد.

وی همچنین با بیان اینکه با افتتاح مجتمع آبرسانی شهید باقری افشردی، ۲۲ روستای هریس از نعمت آب آشامیدنی سالم برخوردار می گردد افزود : خوشبختانه با تلاش عوامل شرکت آب و فاضلاب روستایی، دو هفته گذشته نیز شاهد افتتاح چنین مجتمعی در شهرستان مراغه و برخورداری ۱۴ روستای آن شهرستان از آب سالم بودیم.

استاندار آذربایجان شرقی، لزوم اولویت دهی به طرح هادی روستایی و مشارکت مردم در این طرح را یادآور شده و ابراز داشت: طبق تفاهم نامه منعقده با بسیج سازندگی سپاه عاشورا و با توجه به سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل»، بسیج سازندگی سپاه عاشورا آماده حمایت از ۱۰ طرح کشاورزی و صنایع تبدیلی کشاورزی در هر شهرستان است که سهم شهرستان هریس از این طرح یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان می باشد. وی همچنین به طرح پهنه بندی جهاد کشاورزی اشاره کرده و اظهار داشت: براساس این طرح ۳۷۲ مهندس کشاورزی ساکن در مناطق روستایی جهت نظارت مستمر بر علمی کردن کشاورزی تعیین شدند.

جبارزاده در ادامه تصریح کرد: دولت تدبیر و امید مصمم است ۸۵ درصد اعتبار کسانی را که اقدام به تغییر روش آبیاری سنتی به آبیاری قطره ای و مدرن نمایند، پرداخت کند.

وی خواستار تغییر الگوی کشت، حضور جدی در صنایع دستی علی الخصوص فرش بافی، افزایش تعداد کارگاه های فرش و بیمه قالی بافان شهرستان هریس گردید و گفت: بدون تردید فرش صنعتی است که هریس را در سطح جهان پرآوازه نموده و بعد از برجام تعداد کثیری از فرش های هریس و تبریز به بازارهای مختلف دنیا علی الخصوص بازارهای آمریکایی صادر شده که این امر، سهمی مهم در چرخه اقتصادی کشور دارد. استاندار آذربایجان شرقی در پایان سخنان خود تاکید کرد: دولت هیچ ابایی از افزایش درآمد مردم نداشته و مصمم به افزایش درآمد روستاییان است، امیدواریم با تحقق مهاجرت معکوس، تمامی روستاییان آنقدر مستطیع گردند که بتوانند یاریگر نیازمندان شوند

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.