مدیر جهاد کشاورزی اهر:
تبعات جایگزینی سیب بومی قره قرمزی

مدیر جهاد کشاورزی اهر:

مدیر جهاد کشاورزی اهر گفت: سیب قره قرمزی یکی از محصولات بومی شهرستان اهر است و باید نسبت به تبعات جایگزینی آن با اقلام وارداتی هشیار بود.

به گزارش جلفابازار و به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان، محمد اسدی در جمع خبرنگاران برگزاری نمایشگاه های توانمندی روستائیان و به ویژه عشایر را گامی مهم در معرفی توانمندی های این قشر دانست و اظهار داشت: در این راستا نمایشگاه معرفی توانمندی های کشاورزان و روستائیان جهت تشویق و ارتقاء سطح کیفی محصولات کشاورزی هم زمان با سایر شهرستان های آذربایجان شرقی در شهرستان اهر نیز برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه سیب قره قرمزی و ذرت دانه ای و محلی شهرستان اهر از آوازه ای به خصوص در سطح آذربایجان شرقی برخوردار است، ادامه داد: با هدف افزایش توان تولید کشاورزان و معرفی محصولات کشاورزی ازجمله سیب قره قرمزی و ذرت دانه ای، با همکاری شهرداری اهر زمینی به مساحت ۴ هزار مترمربع در پارک ولایت جهت ایجاد نمایشگاه دائمی صنایع دستی و توسعه گردشگری اختصاص یافته است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر، سیب قره قرمزی را یکی از محصولات بومی این شهرستان دانست و گفت: متأسفانه در سال های اخیر به دلیل اینکه نهالستان های تولیدشده به دست کشاورزان به صورت علمی وارد عمل نمی شوند و بیشتر به کشت بذر سیب های لبنانی را کشت می کنند، سیب قره قرمزی اهر متحمل خسارت هایی شده است.

وی بابیان اینکه مقاومت و محصول دهی در برابر سرمازدگی یکی از خصوصیات سیب قره قرمزی شهرستان اهر است، افزود: اگر پایه درختی این محصول از قره قرمزی نباشد در هنگام سرمازدگی متحمل خسارت می شود.

اسدی با تأکید بر اینکه سیب قره قرمزی تا ارتفاع ۳۵۰۰ متری از سطح دریا قابل رشد و محصول دهی است، گفت: سیب های شهرستان اهر به دلیل شرایط جوی آب وهوا، تمامی ویتامین ها را در خود جای داده و با ماندگاری بسیاری خوب، جزو میوه های تابستانی است که هیچ سیبی توان رقابت با این محصول منحصربه فرد را ندارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر، با اشاره به اینکه سیب قره قرمزی در ۷۰۰ هکتار از باغات این شهرستان تولید می شود، ادامه داد: در شهرستان اهر ۷ هزار و ۸۰۰ هکتار باغ میوه وجود دارد و از مجموع مساحت باغات، ۵۶۰۰ هکتار متعلق به درختان سیب است.

اسدی بابیان اینکه شهرستان اهر بعد از شهرستان مراغه دومین قطب تولیدکننده سیب در آذربایجان شرقی است، بیان کرد: تنها از باغات شهرستان اهر سالانه تنها نزدیک به ۸۵ تن سیب برداشت می شود که امسال به دلیل سرمازدگی، میزان تولید نسبت به سال های گذشته کاهش یابد

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.