کاروان های کمک های انسانی در سوریه با پرچم مشارکت کنندگان در لوزان اعزام شوند

به گزارش جلفابازار  به نقل از وزیرخارجه ترکیه  همه اطراف حاضر در این گفت وگوها بر ضرورت از سرگیری مذاکرات حل سیاسی بحران جاری در سوریه توافق داشتند.
وی ادامه داد: با این وجود به خاطر عدم حضور’گروه بین المللی حامیان سوریه ‘ در نشست، حاضران به تصمیم خاصی دست نیافتند.
وی گفت : مخالفان سوری دراین نشست دیدگاه های خود را در باره آینده این کشور به صراحت بیان کرد.
وزیرامورخارجه ترکیه ازنمایندگان دولت ومخالفان سوریه خواست درهرنشست مذاکراتی که در این زمینه برگزار می شود دیدگاه ها و چشم اندازه اینده کشورشان را به روشنی ارایه دهند.
وی افزود : پیشنهاد ترکیه از جانب برخی کشورها و نیز استفان دمیستورا با استقبال مواجه شد.
چاووش اوغلو همچنین گفت : همه بر روی راه حل سیاسی برای حل بحران جاری درسوریه اتفاق نظر داشتند ولی نخست باید برای بر طرف کردن نگرانی ها و سوء ظن های موجود، آتش بسی همه جانبه در همه مناطق سوریه برقرار شود.
وی همچنین برضرورت پاکسازی حلب از جبهه النصره در سریعترین زمان ممکن و جدا کردن معارضان سوری از این گروه تاکید کرد و گفت : طرف های حاضر در این نشست درباره اولویت برقراری اتش بس یا جدایی جبهه النصره و نیز بین برقراری اتش بس برای فراهم آوردن امکان جدا شدن مخالفان از جبهه النصره یا مقابله با همه گروه های تروریستی درمنطقه اختلاف نظر داشتند.
چاووش اوغلو گفت : در روزهای آینده نشستی در سطح کارشناسان با محوریت بررسی رساندن کمک های انسانی و راه های برقراری آتش بس برگزار می شود.
به گفته وی، لندن روزیکشنبه میزبان نشست کشورهایی است که حول موضوع سوریه اتفاق نظر دارند ولی وی در این نشست حضور نخواهد داشت زیرا طبق برنامه قبلی وی در این روز میزبان عبدالله بن زاید وزیر خارجه امارات خواهد بود.
وی گفت : معاون وی احمد یلدز در نشستن لندن حضور خواهد داشت.
نشست بین المللی سوریه که در لوزان سوئیس برگزار می شد پس از چهار ساعت و نیم بحث و گفتگو درباره ابعاد انسانی، سیاسی و امنیتی بحران سوریه پایان یافت.
دراین نشست وزیران خارجه کشورهای آمریکا، روسیه، قطر، ترکیه، عربستان، ایران، مصر، عراق، اردن و همچنین نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه شرکت داشتند.
بسیاری از دیپلمات های حاضر در این نشست بخت دسترسی به توافقی درباره سوریه را بسیار کم رنگ پیش بینی می کردند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.