معاون وزیرجهاد کشاورزی
سالیانه 11میلیارد مترمکعب آب از کشورخارج می شود

معاون وزیرجهاد کشاورزی

به گزارش جلفابازار   قسمتی از روان آب کشور به دریای خزر، قسمتی در خوزستان به خلیج فارس و قسمتی در نوارهای مرزی وارد کشورهای همسایه می شود.
دولت تدبیر و امید، وزارت نیرو و جهاد کشاورزی پروژه مشترکی برای مهار روان آب ها در برنامه دارند و دولت برای این منظور بیش از 10 ملیلیارد دلار را از صندوق توسعه ملی اختصاص داده است.
وی اظهار کرد: بیش از یک میلیون و 200 هزار هکتار از اراضی کشور درعرصه این پروژه قرار گرفته و زمان اتمام پروژه در سال 1397 است.
معاون وزیرجهاد کشاورزی گفت: طبق برنامه ششم توسعه آب و محیط زیست خط قرمز نظام جمهوری اسلامی بوده و تمام نهادهای کشور موظف به صیانت از این 2 مقوله مهم هستند.

**کشت گیاهان پرمصرف به مزارع گلخانه ای منتقل می شود
معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: این وزارتخانه برنامه هایی برای جایگزینی کشت گیاهان پرمصرف با گیاهانی با مصرف آب کم در دست اقدام دارد.
اکبری افزود: طبق این برنامه کشت برخی از محصولات از جمله صیفی جات و سبزی جات که نیاز بسیار بالایی به آب دارند به مزارع گلخانه ای منتقل می شوند.
وی اضافه کرد: در کشت گلخانه ای مصرف آب به کمتر از 10 درصد کاهش پیدا می کند و میزان بهره وری نیز 10 برابر افزایش پیدا می کند.
وی اظهار کرد: در برخی محصولات نیز که قابلیت کشت گلخانه ای ندارند، آبیاری محصولات به صورت میکرو(قطره ای) انجام می شود.
به گفته وی آبیاری این روش در کشور جوابگو بوده و سال زراعی گذشته 25 هزار هکتار از مزارع گندم به شیوه قطره ای و به روش های نوین آبیاری شده بود.

**350 هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد
معاون آب وخاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: 350 هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد و به صورت غیرقانونی قسمتی از آب های کشور از این طریق به غارت می رود.
اکبری افزود: وزارت نیرو برای تعادل بخشی به آب های زیرزمینی برنامه دارد و مسدودکردن چاهای غیرمجاز بخشی از این برنامه است.
وی اضافه کرد: وزارت نیرو برای صیانت از منابع آبی زیر زمینی حدود هشت هزار چاه غیرمجاز را مسدود کرده است.
وی اظهار کرد: بخشی از برنامه های تعادل بخشی منابع زیرزمینی کشور شامل بهینه سازی مصرف آب و توسعه روش های نوین آبیاری در حوزه جهاد کشاورزی قرار دارد.
معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: 85 درصد هزینه های تجهیز مزارع به سامانه های آبیاری به صورت بلاعوض به کشاورزان پرداخت می شود.
اکبری افزود: جهادکشاورزی به کشاورزانی که تمایل به بکارگیری سامانه های آبیاری تحت فشار داشته باشند، 85 میلیون ریال برای هر هکتار پرداخت می کند.
وی با اشاره به اینکه یکی از اهداف اصلی در زیر بخش آب و خاک کشاورزی ارتقای بهره وری آب بوده، اضافه کرد: مسیر توسعه افقی در کشاورزی باید به توسعه عمودی تغییر پیدا کند و به ازای مصرف هر مترمکعب آب میزان بهره وری بالا برود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی روز دوشنبه برای کلنگ زنی طرح آبرسانی شبکه سد گاران مریوان به کردستان سفر کرده بود.
در قالب طرح شبکه آبیاری سد گاران مریوان یک هزار و 640 هکتار از زمین های زراعی هشت روستای شهرستان مریوان به سامانه آبیاری تحت فشار مجهز می شوند.
سد گاران با ظرفیت 92 میلیون مترمکعب بر روی رودخانه گاران مریوان احداث شده است که سالانه 44 میلیون مترمکعب آب آن برای بخش کشاورزی و 13.5 میلیون مترمکعب آن برای محیط زیست (حقابه) اختصاص پیدا می کند.
مریوان دارای 23 هزار هکتار زمین زراعی است که هشت هزار و 400 هکتار آن به صورت آبی کشت می شود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.