تجلیل امام خمینی(ره) از کارکنان صنعت نفت

تجلیل امام خمینی(ره) از کارکنان صنعت نفت

تهران – حضرت امام خمینی(ره) با تجلیل از فداکاری های کارکنان صنعت نفت فرمودند: آفرین بر شما کارگران و کارفرمایان و متفکرینی که آتش دنیا را به خاطر جلب رضایت حق بر خود خریدید.
[تجلیل امام خمینی(ره) از کارکنان صنعت نفت]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا آخرین روز هر سال در تقویم به عنوان روز ملی شدن صنعت نفت ایران معرفی شده است، روزی که در سال 1329 صنعت نفت ایران در تمام مناطق کشور بدون استثنا ملی اعلام شد و تمام عملیات اکتشاف، استخراج و بهره برداری در دست دولت قرارگرفت.
پس از اردیبهشت 1330 روند اجرای قانون ملی شدن صنعت نفت شتاب بیشتری گرفت و تمامی تاسیسات و ادارات نفتی از انگلیس تحویل گرفته شد و کارکنان انگلیسی ایران را ترک کردند.
تا پیش از ملی شدن صنعت نفت، کارکنان ایرانی، تنها در مشاغل پست تاسیسات نفت مشغول کار می شدند و جز در مواردی معدود نمی توانستند به مشاغل عالی دست پیدا کنند، اما پس از ملی شدن، روند بومی شدن صنعت نفت آغاز شد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) با حمایت از کارگران و مسئولان صنایع داخلی به ویژه صنعت نفت بر عدم وابستگی جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف تاکید کردند.
ایشان در بیستم دیماه 1367فرمود: ملت بزرگ و شریف ایران در دوران مبارزه و پیروزی انقلاب و نیز از آغاز جنگ تا کنون، شاهد صداقت و تلاش و مجاهدات کارگران عزیز و مسوولین محترم صنایع و کارخانجات، خصوصاً عزیزان شرکت و صنعت نفت بوده است که بحق در حساسترین شرایط، شایسته ترین خدمات را به انقلاب و میهن اسلامی نموده‏اند. ارزش مبارزه آنان با رژیم طاغوتی شاه در اعتصاب و بستن شیرهای نفت به روی بیگانگان و وارد کردن ضربه قاطع بر آنان، فراموش نخواهد شد.
از دیدگاه حضرت امام خمینی(ره) مسئولان و کارکنان متعهد و انقلابی صنعت نفت در طول جنگ تحمیلی توانستند به رغم احتمال خطرات فراوان و بمباران های مکرر مراکز صنعتی و نفتی، با تکیه بر ایمان به خدای بزرگ و اعتماد به نفس، هیچگونه سستی به خود راه ندادند و با اراده‏ای محکم آبروی انقلاب را حفظ کردند.
بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران افزودند: مسئولان و کارکنان صنعت نفت در سخت ترین مواقع و شرایط، تولید و صادرات نفت را در بالاترین حد نیاز حفظ، و علاوه بر ترمیم مراکز آسیب دیده، در اعماق آب ها و دل دریاها و بستر زمین ها و قلل کوه ها به توسعه این صنعت مهم و اکتشاف ادامه دادند که برای بسیاری از صاحبنظران امور شگفت‏آور است؛ چرا که در اوج حملات بی‏وقفه دشمنان، حتی یک روز هم تولید و صادرات نفت این کشور قطع نگردید.
امام خمینی(ره) افزودند: من موارد متعددی از تلاش و مجاهدات این هنرمندان عاشق را در گزارش ها و تصاویر دیده‏ام و اطمینان دارم که اگر عشق به خدا و مکتب نبود، هیچ گاه آنان حاضر نمی‏شدند در مراکز و کارخانجات و پالایشگاه هایی که احاطه شده به انواع خطرها و مملو از مواد آتشزا بوده‏اند، به کار خود ادامه دهند.
ایشان ضمن تجلیل از فداکاری های این عزیزان، خواستار آن شدند که با تلاش خود به دنیا ثابت کنند که می‏توانند با فکر و تلاش خود چرخ های اقتصادی کشور را به حرکت درآورند و ان شاء اللَّه آنها با مژده راه‏اندازی کامل صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در آینده‏ای نه چندان دور، چشم و دل مردم ایران را روشن و شاد خواهند کرد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.