نقدینگی ۱۰.۴ درصد رشد کرد

بر اساس نماگرهای اقتصادی فصل تابستان که از سوی بانک مرکزی منتشر شده، تراز حساب جاری خارجی کشور ۸۶۹۰ میلیون دلار و کل بدهی‌های خارجی در پایان دوره، ۷۹۱۰ میلیون دلار بوده است.

به گزارش جلفابازار نماگرهای اقتصادی فصل تابستان که امروز پیش از سوی بانک مرکزی منتشر شده نشانگر آن است که تراز حساب جاری به ۸۶۹۰ میلیون دلار، تراز بازرگانی(حساب کالا) به ۱۰۶۴۹ میلیون دلار، صادرات کالا بر اساس نرخ فوب ۳۸ هزار و ۱۴۴ میلیون دلار، واردات کالا بر اساس نرخ فوب ۲۷ هزار و ۴۹۵ میلیون دلار بوده است.

همچنین کل بدهی‌های خارجی در پایان دوره به ۷۹۱۰ میلیون دلار رسید که البته نرخ دلار آمریکا به طور متوسط در بازار بین بانکی ۳۰ هزار و ۶۸۶ ریال بوده است.

روایت بانک مرکزی از رشد متغیرهای بخش پولی

در این میان نرخ رشد متغیرهای بخش پولی در خرداد امسال نسبت به پایان سال قبل نیز حکایت از آن دارد که نقدینگی ۱۰.۴ درصد، پول ۸.۳ درصد و شبه‌پول ۱۰.۷ درصد رشد داشته است.

در این مدت همچنین، سپرده‌های بخش غیردولتی با ۱۱.۲ درصد افزایش روبرو بوده است.

وضع مالی دولت

نماگرهای اقتصادی فصل تابستان در حوزه وضع مالی دولت حکایت از آن دارد که درآمدها ۳۷۸.۴ هزار میلیارد ریال، پرداخت‌های هزینه‌ای ۵۸۲.۲ هزار میلیارد ریال، واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای ۲۰۲.۵هزار میلیارد ریال و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ۱۲۰.۹ هزار میلیارد ریال بوده است.

در این میان کسری تراز عملیاتی و سرمایه‌ای به ۹۳.۸هزار میلیارد ریال رسیده است.

بورس اوراق بهادار تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در سه ماهه ابتدای سال جاری ۷۶ هزار و ۴۵۱ واحد را نشان می‌دهد که بر این اساس، ارزش سهام و حق تقدم معامله‌شده ۱۲۰.۴ هزار میلیارد ریال بوده است.

در این مدت، حجم سهام و حق تقدم معامله‌شده نیز ۵۶.۹ میلیارد سهم بوده است.

رشد تولید ناخالص داخلی

نماگرهای اقتصادی فصل بهار حکایت از آن دارد که رشد تولید ناخالص داخلی با نفت ۳ درصد و بدون نفت ۲.۸ درصد بوده است. در این میان تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه ۱۰ میلیون و ۸۰۷ هزار و ۴۷۷ میلیارد ریال بوده است.

تشکیل سرمایه ثابت ناخالص ۲ میلیون و ۸۸۶ هزار و ۹۳۲ میلیارد ریال، هزینه‌های مصرفی بخش‌خصوصی ۵ میلیون و ۵۸۶ هزار و ۴۵۱ میلیارد ریال را نشان می‌دهد.

در این میان هزینه‌های مصرفی بخش دولتی نیز یک میلیون و ۱۸۱ هزار و ۲۳ میلیارد ریال را نشان می‌دهد.

تغییرات شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی

نرخ تورم در دوازده ماهه منتهی به شهریورماه امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل ۸.۸ درصد بوده این در حالی است که شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در شهریورماه امسال نسبت به ماه قبل ۰.۷ درصد و در خردادماه نسبت به ماه مشابه سال قبل نیز ۹.۵ درصد بوده است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.