رئیس سازمان خصوصی سازی
مقاومتی که در برابر خصوصی سازی وجود دارد، وحشتناک است

رئیس سازمان خصوصی سازی

به گزارش جلفابازار «میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی» امروز (یکشنبه) در پایان نشست خبری در جمع خبرنگاران افزود: خصوصی سازی در کشور تحت فشار زیاد و با صرف هزینه های سنگین انجام می شود که به هیچ عنوان رضایت بخش نیست.
وی برای نمونه به خصوصی سازی شرکت پالایش نفت کرمانشاه اشاره کرد و یادآور شد: این شرکت در طول سال های گذشته متحمل ضرر و زیان شده است و با اینکه چهار بار برای مزایده عرضه شد، اما به فروش نرفت.
پوری حسینی ادامه داد: برای مزایده این شرکت فشارها و تهدیدهای زیادی روی سازمان خصوصی سازی بوده و هست، به طوری که برخی تهدید به برهم ریختن امنیت شهر و تشویش اذهان عمومی کرده و اعلام کردند «نمی گذاریم این واگذاری انجام شود».
وی با بیان اینکه تاکنون به ده ها نامه درخصوص شرکت پالایش نفت کرمانشاه از سوی سازمان خصوصی سازی پاسخ داده شده است، تصریح کرد: این سازمان شجاعانه در حال انجام وظایف و ماموریت های خود است.
به گزارش ایرنا، بیژن زنگنه وزیر نفت نیز به تازگی اعلام کرده است که درباره واگذاری پالایشگاه کرمانشاه نامه ای به مسئولان مربوطه می نویسد زیرا با این نوع واگذاری و سیستم برخورد مخالف است.
وزیر نفت تصریح کرد: بنده مخالف واگذاری نیستم، اما این نوع رفتار منجر به تعطیلی پالایشگاه می شود و وزارت نفت با تعطیلی پالایشگاه مخالف است.

** خصوصی سازی با تهدید، آفتی بزرگ است
معاون وزیر اقتصاد همچنین با اشاره به فروش شرکت آلومینیوم سازی «المهدی» به ارزش روز خالص دارایی و رفت و آمد به دادگاه ها تا 23 ماه پس از آن، گفت: خصوصی سازی در کشور به دلیل این تهدیدات و فشارها با صرف هزینه های زیاد انجام می شود که آسیب و آفتی بزرگ برای آن است.
وی اضافه کرد: به همین دلیل هنوز 400 بنگاه در دست سازمان باقی مانده و نتوانسته ایم آنها را خصوصی سازی کنیم و علاوه بر آن 300 بنگاه دیگر به دلایلی از فهرست واگذاری ها خارج شده است.
پوری حسینی عنوان داشت: برخی نمایندگان مجلس قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی را مطالعه نکرده و از آن مطلع نیستند و از آنان می خواهیم تا حرمت قانون را خودشان نگهدارند.
وی حتی به مواردی اشاره کرد که برخی از نمایندگان مخالف خصوصی سازی از آتش زدن خود برای انجام نشدن خصوصی سازی برخی بنگاهها سخن به میان می آوردند و با فرستادن نامه های پی در پی، تهدید می کردند.
رئیس سازمان خصوصی سازی خطاب به این دسته از نمایندگان، تصریح کرد: «اگر قانون خصوصی سازی بد است، آن را اصلاح و این سازمان را تعطیل کنید».
وی گفت: در حالی که خصوصی سازی در کشور تحت فشار زیاد و با صرف هزینه های سنگین در حال انجام است، سازمان خصوصی سازی در انجام وظایف و ماموریت های خود از دیوان محاسبات کشور نمره «ضعیف» گرفته است.
پوری حسینی با بیان اینکه در طول سه سال و نیم گذشته سعی سازمان در انجام خصوصی سازی واقعی بوده است، با اشاره به بانک ها گفت: بانک ها اگر خصوصی واقعی هم باشند، ارتباطشان با بانک مرکزی قطع نمی شود و یک نفر نمی تواند بیش از درصدی خاص در آنها سهام داشته باشد.
وی ادامه داد: در خصوصی سازی خوب و واقعی، مدیریت به بخش خصوصی منتقل می شود؛ هرچند مالکیت منتقل نشده باشد.
به گزارش ایرنا، پیشتر این مقام مسئول اعلام کرده بود، واگذاری های انجام شده در 15سال گذشته در این سازمان در مجموع به ارزش 1420 میلیارد ریال بود که در قالب هایی مانند واگذاری به عموم مردم، رد دیون و سهام عدالت صورت گرفت.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.