ظریف
اکو زمینه ای بی نظیر برای گسترش همکاری های منطقه ای است

ظریف

به گزارش  جلفابازار، ‘محمد جواد ظریف’ در گفت و گویی کوتاه با خبرنگاران گفت: ‘اکو’ یکی از قدیمی ترین سازمان های همکاری های اقتصادی در جهان درحال توسعه و در آسیا است و وسعت جغرافیایی این سازمان از 25 سال پیش، با افزایش تعداد کشورهای عضو، تقریبا تمام منطقه ما را فرا گرفت و زمینه بی نظیری برای همکاری های منطقه ای فراهم کرده است.
ظریف اظهار داشت: ساز و کارهای بسیار خوبی در اکو برای همکاری وجود دارد و ضرورت دارد که کشورهای عضو اکو توجه بیشتری نسبت به این ساز و کارها داشته باشند و استفاده مطلوب از این ساز و کارها حتما در جهت منافع مشترک همه کشورهای اکو خواهد بود.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در این دوره از ریاست دوره ای خود تلاش کرد تا حداکثر بهره برداری را از این ساز و کارها به نفع تمام اعضای اکو داشته باشد و امیدواریم که این تلاش توسط دوستان ما در پاکستان ادامه یابد.
ظریف همچنین گفت که در پایان سه سال ریاست جمهوری اسلامی ایران بر شورای وزیران سازمان اکو، فردا سه شنبه در بیست و دومین نشست شورای وزیران اکو، ریاست دوره ای به جمهوری اسلامی پاکستان منتقل خواهد شد.

** روابط ایران و پاکستان بسیار دوستانه و رو به جلو است
وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص روابط دوجانبه میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان نیز گفت: از اینکه بار دیگر به پاکستان سفر کرده ام بسیار خوشحالم. روابط این دو کشور همسایه و مسلمان، روابطی بسیار دوستانه و رو به جلو است.
وی با اشاره به سفر چند روز پیش سرتاج عزیز همتای پاکستانی خود به تهران، این رفت و آمدها مستمر میان دو کشور را نشانه روابط دوستانه، برادرانه و رو به جلو ایران و پاکستان دانست

** اجلاس اکو
‘محمدجواد ظریف’ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با هدف شرکت در بیست و دومین نشست شورای وزیران سازمان همکاری های اقتصادی ‘اکو’، شامگاه دوشنبه به وقت محلی وارد پایتخت پاکستان شد.
نشست کارشناسان ارشد اکو برای نهایی کردن مقدمات لازم جهت برگزاری سیزدهمین اجلاس سران اکو که قرار است روز چهارشنبه هفته جاری(11 اسفند) برگزار شود، از روز گذشته در اسلام آباد آغاز شده و عصر امروز به کار خود پایان داد.
روز سه شنبه (فردا) نیز وزیران امور خارجه کشورهای عضو اکو در بیست و دومین نشست وزیران این سازمان منطقه ای گرد هم می آیند و در این نشست، ایران به عنوان رئیس دوره ای کنونی شورای وزیران اکو، ریاست دوره ای را به پاکستان واگذار می کند.
بیست و یکمین نشست شورای وزیران اکو در آذر ماه سال 1392 به میزبانی تهران برگزار شد.
در نشست وزیران اکو همچنین تصمیم های اتخاذ شده در نشست قبلی و روند پیشرفت و اجرایی شدن این تصمیم ها مرور خواهد شد و شرکت کنندگان در خصوص ادامه فعالیت های شورای وزیران اکو و اتخاذ تصمیم های جدید، به گفت و گو و تبادل نظر خواهند پرداخت.
پایتخت پاکستان فردا (سه شنبه) میزبان بیست و دومین نشست وزیران امور خارجه عضو سازمان همکاری های اقتصادی(اکو) و روز چهارشنبه نیز میزبان سیزدهمین اجلاس سران اکو خواهد بود.
دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز قرار است برای شرکت در اجلاس سران اکو ، به اسلام آباد سفر کند. این دومین سفر روحانی به اسلام آباد در سال جاری خواهد بود. رئیس جمهوری کشورمان در فرورین امسال هم سفری دوجانبه به اسلام آباد داشت.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.