برنامه جدید خودکفایی کالایی صنعت نفت

وزیر نفت با تشریح برنامه خودکفایی کالایی صنعت نفت، اعلام کرد: احتمال دارد پنج فاز جدید پارس جنوبی فروردین ماه ۹۶ توسط رئیس جمهوری افتتاح شود.

به گزارش  جلفابازار ، بیژن زنگنه در حاشیه برگزاری پنجمین جشنواره نفت و رسانه در جمع خبرنگاران در تشریح مهمترین برنامه های بومی سازی انواع کالا و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت گفت: هم اکنون بومی سازی، طراحی و ساخت ۱۰ قلم کالای اساسی و پرمصرف مورد نیاز در صنایع نفت و گاز در دستور کار مجموعه وزارت نفت قرار گرفته که پیش بینی می کنیم به زودی عملیات ساخت بومی دو قلم کالای پرمصرف نهایی و عملیاتی شود.

وزیر نفت با اشاره به اینکه برخی از این کالاها در دوران تحریم مشکلات متعددی را برای توسعه صنعت نفت و گاز کشور به وجود آورده بود، تصریح کرد: بر این اساس ساخت کالاهایی همچون تجهیزات درون چاهی، مته حفاری و لوله های نفت و گاز در اولویت قرار گرفته است.

این عضو کابینه دولت با بیان اینکه هم اکنون امکان بومی سازی و خودکفایی ۶۵ درصدی در ساخت و تولید انواع کالا و تجهیزات در سطح صنعت نفت و گاز کشور به وجود آمده است، اظهار داشت: پیش بینی می شود در صورت اجرای کامل پروژه بومی سازی ۱۰ قلم کالای پرمصرف، صنعت نفت تا مرز ۸۰ درصد در تامین کالا و تجهیزات به خودکفایی رسیده است.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه با وجود راه افتادن برنامه های بومی سازی کالا و تجهیزات، اما ساخت هر نوع کالایی در صنعت نفت دارای توجیه و صرفه اقتصادی نیست، تاکید کرد: برخی از کالاها از نظر تکنولوژیکی و فناوری مشکلی برای ساخت در داخل کشور را ندارند، اما چون ساخت و تولید تجاری آنها اقتصادی نیست، از این رو به دنبال طراحی و تولید تمام کالاهای مورد نیاز صنعت نفت و گاز کشور نیستیم.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.