تلاش برای افزایش۲۰درصدی اجرای مبحث۱۹مقررات ملی ساختمان

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به تلاش برای افزایش ۲۰ درصدی اجرای مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان، گفت: هم اکنون این مقررات به درستی در ساخت و ساز رعایت نمی شود.

به گزارش جلفابازار  به نقل از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، محمد شکرچی‌زاده با اشاره به تدوین مقررات ملی ساختمان، افزود: بیش از دو دهه از تدوین و ابلاغ مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان و الزام به اجرای آن می‌گذرد اما در عمل شاهد اجرای دقیق آن نیستیم.

وی ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که با وجود بیش از ۵ میلیارد دلار هدررفت انرژی در کشور، تنها ۲۰ درصد شاهد رعایت این مبحث بوده‌ایم و این موضوع مهمی است که نیازمند آسیب‌شناسی و همچنین فرهنگ‌سازی مناسب است.

شکرچی زاده ادامه داد: در حوزه کاهش و مدیریت مصرف انرژی در ساختمان‌ها، تغییر ضخامت در شیشه امکانپذیر نبود اما استفاده از شیشه‌های کم گسیل ضمن آنکه این امکان را فراهم می‌کند، محدودیتی را هم در استفاده از نور طبیعی ایجاد نمی‌کند.

به گفته رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، این مرکز زیرساخت‌های لازم برای اعطای گواهینامه فنی به تولیدکنندگان شیشه‌های با مشخصات حرارتی بهبود یافته و همچنین سیستم‌های شیشه دوجداره را فراهم نموده و برای تکمیل این مجموعه خدمات آزمایشگاهی، گواهینامه‌های مربوط به پروفیل‌های یوپی وی سی و آلومینیوم گرماشکن و پنجره‌های ساخته شده با آن هم قابل درخواست و دریافت توسط تولیدکنندگان است.

وی با اشاره به تلاش مرکز در حوزه برچسب انرژی پنجره، گفت: این مرکز، در جهت طرح برچسب انرژی پنجره با همکاری سازمان ملی استاندارد و شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور، در جهت رسمیت دادن به آن، گام برداشته است و آمادگی کامل خود را برای نهادینه کردن الگوی کیفیت پنجره‌ها اعلام می‌کند.

شکرچی‌زاده با ابراز خرسندی از امکان تولید شیشه‌های کم‌گسیل در داخل کشور، افزود:در حال حاضر، تولید محصولات شیشه کم‌گسیل در داخل کشور انجام می‌شود و قیمت آن هم  در مقایسه با محصولات خارجی، بسیار کمتر است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.