وزیر هماهنگی بین ایالات پاکستان: ایران، کانون توجه نهادها و فعالان اقتصادی پاکستان قرار گیرد

وزیر هماهنگی بین ایالات پاکستان: ایران، کانون توجه نهادها و فعالان اقتصادی پاکستان قرار گیرد

اسلام آباد – وزیر هماهنگی بین ایالت های پاکستان به عنوان یکی از وزیران فدرال دولت این کشور معتقد است که ایران در دوره جدید پساتحریم، به عنوان قطب انرژی و اقتصاد منطقه، باید کانون توجه نهادها و فعالان اقتصادی و تجاری پاکستان قرار گیرد.
[وزیر هماهنگی بین ایالات پاکستان: ایران، کانون توجه نهادها و فعالان اقتصادی پاکستان قرار گیرد]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا ‘ریاض حسین پیرزاده’ با اشاره به سفر قریب الوقوع ‘حسن روحانی’ رئیس جمهوری اسلامی ایران به پاکستان، با برشمردن اولویت هایی که باید در دستور کار این سفر قرار گیرد، گفت: در درجه نخست، روابط تجاری و اقتصادی ایران و پاکستان باید به عنوان مهم ترین اولویت در روابط دو کشور ارتقا یابد.
وی افزود: بعد از لغو تحریم ها، ایران باید به عنوان یک قطب و شریک بزرگ اقتصادی و تجاری برای پاکستان در کانون توجه دستگاه های اقتصادی این کشور قرار گیرد.
به گفته این وزیر فدرال دولت پاکستان، ایران به عنوان قطب انرژی منطقه، اکنون می تواند تامین کننده نیازهای شدید پاکستان به گاز و برق باشد و زمان آن فرا رسیده است که طرح خط لوله گاز ایران-پاکستان اجرا و تکمیل شود و به ظرفیت صادرات برق ایران به پاکستان به ویژه به مناطق مرزی این کشور و بندر ‘گوادر’ در جنوب ایالت بلوچستان، اضافه شود.
وزیر هماهنگی بین ایالات پاکستان با اشاره به وجود مرز طولانی میان ایران و پاکستان و ضرورت و اهمیت بازگشایی گذرگاه های مرزی بیشتر میان دو کشور، گفت: ایجاد این گذرگاه، علاوه بر تقویت روابط مردمی میان دو کشور، موجب بهبود شرایط اقتصادی و اوضاع معیشتی مرزنشینان می شود و با بهبود شرایط اقتصادی و معیشتی مردم در این مناطق، دیگر جایی برای پدیده های شوم و معضلاتی مانند ناامنی و قاچاق کالا و انسان در مناطق مرزی دو کشور باقی نخواهد ماند.
این وزیر اهل تشیع دولت پاکستان با بیان اینکه مردم ایران رفتاری بسیار دوستانه تر از برخی سایر کشورهای مسلمان منطقه نسبت به زائران پاکستانی دارند، گفت: مردم ایران همیشه احترام بالایی به همنوعان پاکستانی خود قائل بوده و هستند و مردم پاکستان نیز متقابلا، علاقه فراوانی به ایران و مردم این این کشور دارند.
وی گفت: بسیاری از مردم پاکستان علاقمند به سفر به ایران و زیارت اماکن مقدس از جمله حرم امام رضا (ع)، حضرت معصومه(س) و امام خمینی (ره) هستند و وجود رابطه خوب مردمی میان ایران و پاکستان و احترام بالایی که دو ملت نسبت به یکدیگر قائل هستند، خود یکی از مساعدترین زمینه ها برای گسترش روابط است.

** ابتکار میانجی گری پاکستان، به نتیجه مثبت خواهد رسید
ریاض حسین پیرزاده همچنین درخصوص ابتکار دولت نواز شریف برای میانجی گری میان ایران و عربستان گفت: این ابتکار همچنان ادامه دارد و متوقف نشده است و اعتقاد دارم، به نتایج مثبت خواهد انجامید.
وی گفت: نواز شریف نخست وزیر پاکستان سیاستمداری باتجربه است و اصول سیاست خارجی را خوب می داند و ضمن حفظ استقلال سیاست خارجی پاکستان، تلاش می کند تا از ظرفیت هایی که اسلام آباد از آن برخوردار است، برای حل تنش میان کشورهایی که دوست پاکستان هستند، تلاش کند.
این وزیر پاکستان اظهار داشت: پاکستان از روابط خوب با ایران و عربستان برخوردار است و ضمن اینکه بر حفظ روابط خوب و راهبردی خود با هر دو کشور تاکید دارد، می کوشد تا این ظرفیت، برای حل تنش میان تهران و ریاض استفاده کند.
وی اظهار داشت که در جریان سفر آتی روحانی به پاکستان، گفت و گوها درخصوص میانجی گری اسلام آباد بین ریاض و تهران ادامه خواهد یافت.

** همکاری ایران-پاکستان-افغانستان، کلید پیشرفت و ثبات منطقه
ریاض حسین پیرزاده در خصوص تحولات افغانستان و نقشی که ایران می تواند در تحقق صلح و ثبات در این کشور ناآرام منطقه ایفا کند، گفت: اعتقاد دارم ایران به عنوان کشور همسایه افغانستان و کشوری که روابطی بسیار دوستان با افغانستان دارد، می تواند یکی از موثرترین بازیگران در مسیر کمک به صلح و ثبات افغانستان باشد.
وی اظهار داشت که برخی عوامل فرامنطقه ای از روابط خوب میان ایران و افغانستان خرسند نیستند و نمی خواهند شاهد تقویت روابط تهران-کابل باشند.
وی همچنین به روابط خوب ایران با پاکستان و افغانستان و نیز روابط خوب پاکستان و افغانستان اشاره کرد و گفت: این سه کشور به عنوان سه همسایه مسلمان و دارای مرزهای طولانی مشترک با یکدیگر، امروز از وجود ناآرامی ها و تروریسم در منطقه رنج می برند و ثبات و امنیت در هر یک از این کشورها، به مثابه تقویت ثبات و امنیت در هر سه کشور و تمام منطقه خواهد بود و لذا، ایران و پاکستان هر دو می توانند مهم ترین نقش را در کمک به ایجاد صلح و آشتی و امنیت در افغانستان ایفا کنند.
وی تاکید کرد: دخالت هرگونه عامل فرامنطقه ای در امور افغانستان و در روابط میان این سه همسایه کلیدی، می تواند اوضاع را در افغانستان و منطقه پیچیده تر کند.
این وزیر فدرال دولت پاکستان در پایان تاکید کرد: روابط میان ایران، پاکستان و افغانستان، کلید پیشرفت، ثبات و حل مسایل و مشکلات جاری در منطقه است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.