ظریف: نیاز است ایران وترکیه در مبارزه با افراط گرایی و فرقه گرایی همکاری کنند

ظریف: نیاز است ایران وترکیه در مبارزه با افراط گرایی و فرقه گرایی همکاری کنند

استانبول- محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز شنبه در استانبول گفت: ایران و ترکیه به عنوان دو کشور بزرگ منطقه نیاز است که علیه خطر افراط گرایی و فرقه گرایی در منطقه همکاری کنند.
[ظریف: نیاز است ایران وترکیه در مبارزه با افراط گرایی و فرقه گرایی همکاری کنند]

به گزارش جلفا بازار به نقل ازایرنا وزیر امور خارجه ایران این مطلب را در ورود به استانبول در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عنوان کرد.
وی گفت :امروزه سوریه شرایط ویژه ای دارد که نیاز دارد همه کشورهای منطقه با حسن نیت و با جدیت برای حرکت به سمت پایان یافتن درگیری و ایجاد شرایط قابل قبول همکاری کنند.
ظریف گفت: ایران و ترکیه به عنوان دو کشور همسایه روابط بسیار گسترده ای دارند و روابط دو کشور بر اساس حسن همجواری بوده و طرفین از آن سود برده اند.
رییس دستگاه دیپلماسی ایران در ادامه افزود: رهبران دو کشور علاقه مند هستند که روابط اقتصادی دو کشور در دوران پسا برجام گسترش جدی تری داشته باشد. در سفر اخیر نخست وزیر ترکیه به تهران موضوعات اقتصادی بررسی شد و قرار شد در این سفر موضوع پیگیری شود.
ظریف درعین حال گفت: ترکیه و ایران با خطرات مشترکی در منطقه رو به رو هستند، البته در مسائلی اختلاف نظر داریم ولی باید از طریق گفتگو و تبادل نظر این مسائل حل و فصل شود.
وزیر امور خارجه و هیات همراه، صبح امروز «شنبه» در فرودگاه استانبول مورد استقبال «محسن مرتضایی فر» سرکنسول ایران در استانبول و مقامات محلی قرار گرفت.
طریف در این سفر، علاوه بر دیدار و شرکت در ضیافت ناهار کاری با چاوش اوغلو همتای خود، با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه نیز دیدار و درباره روابط دو جانبه و تحولات و همکاری های منطقه ای گفت و گو و رایزنی خواهند کرد.
منابع دیپلماتیک در استانبول نیز به خبرنگار ایرنا گفتند ظریف در سفر یک روزه خود به استانبول با مولود چاوش اوغلو همتای خود ، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه به طور جداگانه دیدار و گفت و گو خواهد کرد. محور اصلی این گفت و گوها را تحولات منطقه ای ، سوریه و گسترش مناسبات تهران – آنکارا تشکیل خواهد داد.
در این سفر همچنین احتمال دارد موضوع برنامه سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به ترکیه نیز مورد بررسی و تبادل نظر قرار می گیرد.
براساس گزارش منابع خبری، رئیس جمهوری ترکیه همچنین از دکتر روحانی برای شرکت در نشست سران سازمان همکاری اسلامی در ماه آوریل آینده دعوت کرده است.
احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه 15 اسفند گذشته به منظور انجام سفری دو روزه و دیدار و گفت وگو با مقامات ایران در راس هیاتی به تهران سفر کرد.
نخست وزیر ترکیه در بازگشت از ایران گفت: با ایران در خصوص پایدار کردن آتش بس سوریه به توافق رسیده اند.
وی با تاکید بر این که اجازه نخواهیم داد منطقه به ویژه سوریه بار دیگر همانند آنچه با موافقت نامه سایکس – پیکو 100 سال قبل اتفاق افتاد، تجزیه شود، گفت: با ایران در خصوص پایدار کردن آتش بس سوریه به توافق رسیده اند.
داود اوغلو با بیان اینکه در سفر به ایران، نگرانی آنکارا مبنی بر تجزیه سوریه را به مقامات آن کشور ابلاغ کرده است، افزود: « ما در خصوص حفظ تمامیت ارضی سوریه و ادامه آتش بس در این کشور با ایران هم فکر هستیم و برای جلوگیری از این اتفاق باید اقداماتی را انجام دهیم که کشورهای منطقه را به هم نزدیک کند. نقش آنکارا و تهران نیز در این راستا بر کسی پوشیده نیست.»

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.