قلعه «میر غلام هاشمی» از مهمترین آثار شهرستان دره شهر

قلعه «میر غلام هاشمی» از مهمترین آثار شهرستان دره شهر در استان ایلام محسوب می شود.

به گزارش جلفابازار ، قلعه میر غلام هاشمی یکی از بناهای دوران قاجاریه در دره شهر است، که طبق سنگ نوشته نصب شده بر دیوار ورودی بنا، در سال ١٣٠٣هجری قمری، توسط میر غلام هاشمی، حاکم وقت در روستای فرهاد آباد ساخته شده است.

بنای قلعه به سبک دوره قاجاری و به شکل چهار ایوانی و با مصالحی از سنگ و ملات گچ ساخته شده که در زمان خود کاربرد نظامی-مسکونی داشته است.

با توجه به گذشت قریب به ۱۰۰ سال از ساخت قلعه میرغلام، وضعیت ظاهری این بنای تاریخی به دلیل سبک معماری و نوع مصالح به کار رفته از استحکام قابل توجه ای برخورداراست، به طوریکه اسکلت ظاهری بنا سالم باقی مانده است.

قلعه در راس شمال شرقی و غربی دو برج نگهبانی دارد، وجود سه عدد اتاقک نگهبانی در دو راس ضلع غربی و بالای سر در ورودی های ضلع شمالی اشاره کرد که احتمالاً محلی برای دیده بانی بوده و علاوه بر آن دور تا دور قلعه در قسمت بالای پشت بام با ارتفاع حدود یک متر جان پناه داشته که به شکل کنگره مانند بوده و این خود نشان دهنده این است که قلعه هم کاربرد نظامی و هم کاربرد مسکونی داشته است.

نمای بیرونی قلعه با گل و گچ اندود کاری شده و هیچ فضای خالی در دیوارهای بیرونی آن به چشم نمی خورد.

در وسط حیاط قلعه همانند سایر قلاع موجود در ایلام، یک حوض تقریباً مربع شکل دارد که آب آن از طریق کانالی که از رودخانه منشعب شده تامین می شود که پس از گذر از زیر دیوار ضلع جنوبی قلعه وارد حوض شده و از ضلع شمالی قلعه هم به خارج هدایت می شود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.