مرکل بیمی از خروج کشورهای دیگر از اتحادیه اروپا ندارد

به گزارش  جلفابازار ، در حالی که قرار است رهبران اتحادیه اروپا روز شنبه (فردا)برای گرامیداشت شصتمین سالگرد تاسیس این نهاد گردهم آیند، ترزا می نخست وزیر انگلیس اعلام کرده است که چهارشنبه آتی و چند روز پس از برگزاری این مراسم، به صورت رسمی روند 2 ساله خروج کشورش را از اتحادیه اروپا آغاز خواهد کرد.
مرکل در در پاسخ به پرسش روزنامه پازور نوی پرسه (Passauer Neue Presse) در باره نگرانی از خروج کشورهای بیشتری از این نهاد اروپایی، گفت: ‘خیر، اعضای این اتحادیه نظرهای گوناگونی در مورد برنامه های آینده دارند، اما مسیر کلی مشخص است که همکاری بیشتر است.’
وی کنترل مرزهای خارجی اتحادیه اروپا، خط مشی اقتصادی، نبرد علیه ستیزه جویان تندرو و افراطی و امور دفاعی را از جمله زمینه های همکاری نام برد.
به گفته مرکل، اجلاس شصتمین سالگرد تاسیس این اتحادیه، تحت الشعاع نامه آتی ترزا می برای آغاز روند جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا نخواهد بود.
وی در پاسخ به پرسشی در باره لزوم قطع مذاکره با ترکیه برای پیوستن آن کشور به اتحادیه اروپا، گفت: ‘باید منتظر نتیجه همه پرسی ترکیه و موارد دیگر بمانیم.’
به نوشته رویترز، ممکن است نتیجه همه پرسی تغییر قانون اساسی ترکیه در روز 16 آوریل (27 فروردین ماه)، منجر به افزایش اختیارات رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور شود.
مرکل اعلام کرد: گزارش حقوقی اتحادیه اروپا را که تغییرات قانون اساسی ترکیه را عقب گرد بزرگی برای دمکراسی دانسته بود، بسیار جدی گرفته است. آنکارا این گزارش را رد کرده است.
وی در زمینه روابط آلمان و آمریکا و دیدار هفته پیش خود با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت: ‘توافق های تجاری باید به سود هر دو طرف باشند و باید در این زمینه مذاکره کنیم.’

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.