قائم مقام وزیر نیرو
تأمین آب شرب ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت روستایی کشور

قائم مقام وزیر نیرو

به گزارش جلفابازار  به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، ستار محمودی اظهار داشت: غیر از اینکه ۹۵ درصد تجهیزات مورد نیاز آب و برق در داخل کشور تأمین می‌شود، در سال ۹۵ در حدود ۱.۵ میلیارد دلار خدمات فنی مهندسی و تجهیزات آب و برق به سایر کشورها صادر شده است.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال ۹۶ و حساسیت این سال اظهار داشت: سال ۹۶ از نظر فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی و امنیتی از شرایط حساسی برخوردار است و تأمین آب و برق نیز بایستی با حساسیت خاصی مواجه بوده و آمادگی، جدیت و هشیاری در متن همکاری صنعت آب و برق باشد.

محمودی تأمین آب و برق پایدار در تابستان، بهره برداری از پروژه‌های نیروگاهی، سدسازی، ادامه طرح احیا و تعادل بخشی و آبرسانی روستایی را بخشی از طرح‌های وزارت نیرو در سال ۹۶ ذکر کرد و بیان داشت: در روزهای آینده نیز پروژه‌های گسترده‌ای از طرح‌های آب روستایی به بهره‌برداری می‌رسد.

وی در ادامه با بیان این مطلب که طرح آبرسانی روستایی در سال ۹۶ نیز ادامه خواهد داشت، افزود: این روند با آبرسانی به ۱۲۰۰ روستا با اعتباری بالغ بر ۱۵۰۰ میلیارد تومان از محل تملک دارایی‌ها و ۳۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی ادامه می‌یابد و جمعیتی بالغ بر ۱.۵ میلیون نفر را تحت پوش قرار خواهد داد.

قائم مقام وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: در سال ۹۶ از طریق آزمون دانشگاه‌ها تعداد ۱۰۶۶ نفر برای استخدام در شرکت‌های غیردولتی زیر مجموعه وزارت نیرو گزینش خواهند شد.

محمودی با بیان اینکه صنعت آب و برق یک صنعت تأثیر پذیر از شرایط مختلف بخصوص آب و هوا است و با ابراز خرسندی از اینکه کارکنان صنعت آب و برق شبانه روز در تلاش هستند تا وقفه‌ای در تأمین آب و برق کشور ایجاد نشود، افزود: متاسفانه برخی حوادث طبیعی از جمله ریزگردها در خوزستان، بارش برق در گیلان و مازندران، کرمانشاه، همدان و برخی استان‌ها باعث ایجاد وقفه و نوسان در ارائه این خدمات شد که از این بابت از هموطنان پوزش می‌خواهیم.

وی با تقدیر از همراهی خوب مردم و حمایت دولت و مجلس شورای اسلامی از این وزارتخانه در سال ۹۵ به عنوان یک وزارتخانه فعال، اظهار داشت: مقام معظم رهبری نیز در سال جاری بجز رهنمودهای خود در تأمین و مصرف آب و برق با صدور مجوز لازم، برای استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی به منظور مهار آب‌های خروجی و آبرسانی روستایی، باعث شکوفایی جدی در عرصه‌های خدمتگذاری وزارت نیرو شد.

* قرار است در دولت یازدهم ۷.۵ میلیون نفر از جمعیت روستایی تحت پوشش آبرسانی قرار گیرند

او با بیان اینکه قرار است در دولت یازدهم ۷.۵ میلیون نفر از جمعیت روستایی تحت پوشش آبرسانی قرار گیرند، خاطر نشان کرد: در سال ۹۵، تعداد ۳۲۰۰ روستا با جمعیتی بالغ بر ۲ میلیون نفر و در مجموع ازابتدای دولت یازدهم تا پایان سال ۹۵ حدود ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از روستائیان از آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار شده‌اند.

قائم مقام وزیر نیرو با اشاره به فعالیت‌های سازه‌ای وزارت نیرو در سال گذشته، با بیان این مطلب که در این سال طرح‌های متعددی در حوزه‌های آب و برق و فاضلاب مورد بهره برداری قرار گرفته و اطلاعات آن نیز در طول سال به سمع و نظر مردم رسیده است، افزود: در سال ۹۵ تمام مشترکان جدید از خدمات آب و برق بهره مند شدند و توسعه انرژی‌های نو یکی از کارهای جدیدی بود که در این سال حدود ۵۰ درصد افزایش داشت و با اضافه شدن ۱۰۰ مگاوات به ظرفیت انرژی‌های نو کشور، ظرفیت نصب شده ۲۰۰ مگاواتی این انرژی به ۳۰۰ مگاوات رسید.

وی با اشاره به اینکه صنعت آب و برق کشور یک صنعت دانش محور و بروز است، افزود: توسعه صنعت آب و برق در کشور نهادینه شده و قابلیت مراوده و رقابت با محصولات خارجی را دارا است.

محمودی در ادامه افزود: مهار آب‌های خروجی، آبرسانی روستایی با تحت پوشش قرار دادن حدود ۲ میلیون نفر جمعیت روستایی، همکاری گسترده با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ادامه طرح احیا و تعادل بخشی منابع زیرزمینی، پایش حوضه‌های آبریز، جذب نیروی انسانی از طریق آزمون دانشگاهی، اولویت بندی طرح‌های عمرانی و به تعلیق در آوردن طرح‌هایی که اجرایی شدن آنان در زمان حاضر ضرورت ندارد را بخشی از طرح‌های اجرایی وزارت نیرو در سال ۹۵ دانست.

وی خاطر نشان کرد: در سال ۹۵ تعداد یک هزار و ۱۲۶ نفر که در آزمون استخدامی شرکت‌های دولتی زیر مجموعه وزارت نیرو در اسفند ۹۴ حائز نمره قبولی شده بودند در این سال به استخدام این وزارتخانه در آمدند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.