وزیر نفت کویت
اجرای توافق نفتی وین از افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی

وزیر نفت کویت

به گزارش جلفابازار  عصام المرزوق وزیر نفت کویت در گفتگو با خبرنگاران در پایان نشست کمیته نظارت بر توافق نفتی وین تصریح کرد : پیش بینی ها بر آن است که با توجه به شرایط بازار نفت قیمت این کالا در سه ماهه سوم سال 2017 روند تصاعدی خواهد داشت چرا که در نیمه دوم سال جاری میلادی درخواست های مشتریان برای خرید نفت افزایش می یابد و ذخایر نفت آمریکا نیز کاهش پیدا می کند.
وی با اشاره به اجرای توافق نفتی وین از سوی کشورهای عضو اوپک و صادرکنندگان غیر عضو گفت : جدیدترین ارزیابی های به عمل آمده حکایت از آن دارد که درصد پایبندی صادرکنندگان نفت به توافق وین به مرز 94 درصد رسیده است.
براساس اعلام مقامات حوزه نفت کویت، اعضای سازمان اوپک بیش از پیش براهمیت نقش مثبت توافق نفتی وین و لزوم پایبندی به آن تاکید کرده اند.
وزارت نفت کویت همچنین بر لزوم حفظ ثبات قیمت ها و تلاش برای قراردادن قیمت نفت درسطحی معقول و متناسب تاکید کرده است.
سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست رسمی سی ام نوامبر 2016 (دهم آذر) در وین برای نخستین بار از سال 2008 میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کم کردن از مازاد عرضه نفت در بازارها به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.
جمهوری اسلامی ایران تا رسیدن سطح تولید به میزان پیش از تحریم، از اجرای این توافق مستثنی شد. براساس این توافق اوپک یک میلیون و 200 هزار بشکه در روز از سطح تولید خود می کاهد.
اوپک همچنین موفق شد دهم دسامبر (بیستم آذر)، تولید کنندگان نفت غیر اوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، سودان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد.
این تولیدکنندگان نیز درمجموع با کاهش 600 هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند. این نخستین توافق کشورهای عضو اوپک و غیراوپک از سال 2001 میلادی تاکنون به شمار می رود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.