معاون اول رئیس جمهور:
تهیه طرح جامع الگوی کشت می تواند موجب افزایش سطح درآمد کشاورزان شود

معاون اول رئیس جمهور:

معاون اول رئیس جمهور گفت: با توجه به اینکه بخش کشاورزی بیش از ۹۰ درصد منابع آبی کشور را مصرف می کند تهیه طرح جامع الگوی کشت به عنوان کار جدی می تواند نقش تعیین کننده ای در کاهش استفاده از منابع و ذخایر آبی کشور داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری جلفابازار، عصر دیروز (شنبه بیست و هفتم خردادماه) سی‌اُمین جلسه شورای عالی آب به ریاست «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهور تشکیل شد.

معاون اول رییس جمهور در این جلسه با بیان اینکه “امروز موضوع آب یک مطالبه و دغدغه عمومی است”،‌ اظهار داشت: بحران کم آبی یکی از اصلی ترین چالش های پیش روی کشور است و باید با مدیریت دقیق و برنامه ریزی جامع از تشدید این بحران و پیامدهایش جلوگیری کرد.

وی افزود: در حال حاضر همه بخش های کشاورزی، صنعت و شرب نیازمند اصلاح الگوی مصرف است؛ با توجه به اینکه بخش کشاورزی بیش از 90 درصد منابع آبی کشور را مصرف می کند تهیه طرح جامع الگوی کشت به عنوان کار جدی می تواند نقش تعیین کننده ای در کاهش استفاده از منابع و ذخایر آبی کشور داشته باشد.

* تدوین طرح های تشویقی برای رعایت الگوی کشت

وی ادامه داد: تهیه طرح جامع الگوی کشت مناسب برای مناطق مختلف کشور و ابلاغ آن همچنین می تواند موجب افزایش بهره وری و سطح درآمد کشاورزان کشور شود،‌ بنابراین وزارت جهاد کشاورزی باید برنامه های خود را در این زمینه با قوت پیش برده و نهایی کند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه موفقیت کشور در افزایش تولید گندم همزمان با کاهش سطح زیر کشت کاری بزرگ و ارزشمند است، بر تداوم برنامه های کنونی در توسعه کشت گلخانه ای و بکارگیری روشهای نوین آبیاری که منجر به کاهش مصرف آب می شود تاکید کرد.

جهانگیری با یادآوری سرمایه گذاری دولت در مهار آبهای مرزی،‌ برنامه ریزی برای توسعه کشت متناسب با نیاز کشور و این مناطق تاکید کرد و گفت: دولت تمهیدات قانونی برای حمایت از کشاورزانی که الگوی کشت را رعایت می کنند ،‌ فراهم خواهد کرد.

* قطع آب باید در سریعترین زمان مرتفع شود

معاون اول رییس جمهور در این جلسه با پیگیری موضوع قطع آب شهرستان زابل که اخیرا اتفاق افتاده بود، خواستار بکارگیری همه تدابیر لازم برای رفع مشکلات ساکنان مناطق گرمسیر کشور شد و گفت: قطع آب حتی برای یکساعت در مناطق گرمسیر کشور دشوار است و در صورت اتفاق باید در سریعترین زمان مشکلات مرتفع شود.

وی پس از استماع گزارش مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور مبنی بر اینکه قطع آب در شهرستان زابل برای چند ساعت اتفاق افتاده بود که با پیگیری برطرف شد ،‌بر اطلاع رسانی سریع و دقیق درباره اقدامات انجام شده تاکید کرد و گفت: ارایه گزارش اقدامات انجام شده به مردم می تواند مانع سوء استفاده جریان هایی شود که با شایعه سازی به دنبال ایجاد تفرقه در جامعه هستند.

در این جلسه که وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، کشور، صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان حفاظت محیط زیست حضور داشتند،‌گزارشی در خصوص «مجموعه اقدامات انجام شده در مورد تغییر و اصلاح الگوی کشت و دستیابی به الگوی کشت ملی با لحاظ موضوع آب مجازی موضوع بند 11 مصوبات نهمین جلسه و نیز بند 5 مصوبات پانزدهمین جلسه شورای عالی آب» ارایه شد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.