Ali Laricani
Bazı İslam Ülkelerinin İsrail Sevgisi Utanç Vericidir

Ali Laricani

jolfabazar Haber Ajansı – Tahran’daki İslam ülkeleri Büyükelçileri ile görüşen Laricani, Büyükelçilere Tahran’daki terör olaylarından dolayı başsağlığı dileklerine teşekkür ederek, “İran İslam Cumhuriyeti yıllarca terörizmle boğuştu ve son yıllarda İslam Dünyası da bu sorunla boğuşmaktadır” dedi.

Bazı terör olaylarını ABD’nin kızgınlığından gerçekleştiğini ifade eden Laricani, “ABD’nin kızgınlığı anlaşılır meseledir zira teröristle bölgede ağır darbeler almışlardır ve Suriye ile Irak’taki hezimetleri onların belini kırmıştır, fakat onlar yollarının yanlış olduğunu ve İran’ın doğru yolda olduğunu bilmeliler” dedi.

İRNA’nın verdiği haberde; İslam ülkeleri ve İslami mezheplerinin uleması arasında bir toplantı düzenlenme önerisine değinen Laricani, “İran, ihtilafların giderilmesi için bu gibi toplantıların düzenlenmesine çok çaba sarf etti, fakat bazı ülkeler krizlerden sonuç aldıklarını düşünüyorlar” dedi.

Suudilere uygulamalarının İslam ümmeti zararına olduğunu anlatmaya çok çalıştıklarını ifade eden Laricani, “Onların tutumu her gün sertleşiyor ve onlar her daim Müslüman ülkelerle çatışma halindeler. Onlar Suriye’de, Yemen’de hatta Bahreyn’de çatışma yaratmaktalar” dedi.

İran’ın barışçıl birlikte yaşamdan yana olduğunu ifade eden Laricani, “Birlik ve kardeşlik yaratmak İran’ın politikasıdır fakat inanılması zor olaylar yaşanmaktadır. 33 günlük savaşta Suudilerin İsrail’e bilgi verdiği söyleniyordu, biz buna inanmıyorduk fakat bunun senetleri elimizde. Arabistan’ın tüm yaptıkları İsrail’in lehinedir ve hatta El Nusra gibi guruplara yardım bile etmektedir” dedi.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.